• Biznes Forum

    Forum finansowe, biznes forum poruszające tematyki takie jak: inwestycje, finanse, biznes, pomysły na biznes, własna firma, konta bankowe. W tym miejscu możesz zdobywać wiedzę ze świata finansów i biznesu lub dzielić się i wymieniać własnymi doświadczeniami, zawierać nowe znajomości biznesowe. Dołącz do nas :) Pozdrawiamy


Ocena wątku:
  • 6 głosów - średnia: 3.17
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zmiany w holenderskich przepisach podatkowych
#1
W 2014 roku Polacy otrzymają z holenderskiego fiskusa o ponad 130 mln złotych mniej z tytułu zwrotu nadpłaconego podatku. To efekt zmian w niderlandzkim urzędzie skarbowym, który dotknie prawie 100 tys. pracujących w Holandii Polaków.

Początek roku to dla osób pracujących w Holandii wyczekiwanie na holenderskie PIT-y i zwroty podatku z urzędu zagranicznego. Pewnie wielu już postanowiło, na co wyda tegoroczną gotówkę. Niestety może się okazać, że tym razem owego zwrotu nie będzie. Zmienia się bowiem prawo w Holandii.

Z nowym rokiem wchodzą w życie przepisy, które wpłyną negatywnie na wysokość zwrotów. Na podatek w Holandii składa się m.in. krajowa składka na ubezpieczenie (national insurance). Do tej pory zniżka podatkowa (w tym zniżka na krajowe składki na ubezpieczenie) należała się każdemu pracownikowi za cały rok. To znaczy, że niezależnie od tego ile miesięcy dana osoba przepracowała w Holandii miała prawo do całej zniżki na podatek. ?Od rozliczeń za rok 2013 ta zasada ulega zmianie, a więc osoba, która nie pracowała przez cały rok otrzyma proporcjonalną wysokość zniżki do przepracowanej części roku podatkowego? tłumaczy urzędnik z holenderskiego urzędu podatkowego Belastingdienst.

?Nowa zasada oznacza, że urząd holenderski przyznając ulgę podatkową, sprawdza ile miesięcy klient pracował w Holandii i tylko za ten okres przyznaje mu zniżkę. Ma to niewątpliwie negatywny wpływ na kwoty zwrotu podatku jakie urząd będzie przyznawał zgodnie z nową regulacją?? twierdzi Marta Danko, ekspert od holenderskich rozliczeń podatkowych w firmie Euro-Tax.pl.

Według wstępnych symulacji, na zwrot podatku może liczyć jedynie 32% Polaków pracujących w 2013 r. na terenie Holandii. Ci, którzy zwrot otrzymają, mogą spodziewać się, że będzie on niższy od dotychczasowego. Po zmianie sposobu naliczania ulg, Polacy otrzymają o około 130 mln zł mniej z kasy niderlandzkiego urzędu skarbowego.

Przykład Jana Kowalskiego
Statystyczny Jan Kowalski, który pracował w Holandii 4 miesiące i zarobił 6 113 euro mógł liczyć w 2012 r. na zwrot całego nadpłaconego podatku w wysokości 1 701 euro. Według nowych przepisów do zwrotu będzie miał on jedynie 400 euro. Różnica jest więc spora ? strata w tym przypadku wyniesie ok 1 300 euro. W wielu przypadkach zwrot w ogóle nie będzie przysługiwał.

Rady dla rozliczających się
O czym warto pamiętać w związku ze zmianą przepisów? Jeśli osoba pracująca w Holandii, zwróci się o pomoc w zwrocie podatku do wyspecjalizowanej firmy, ważne jest aby zwróciła uwagę na zapis w umowie dotyczący płatności z góry. Istnieje bowiem w tej sytuacji ryzyko, że podatek nie będzie przyznany a firma, która zadeklarowała swoją pomoc ? bezpowrotnie zabierze wpłacone pieniądze. W przypadku płatności za usługę z góry ważne jest również, aby domagać się zapisu w umowie, który mówi o tym, że jeśli zwrot nie zostanie przyznany to firma podatkowa zwróci zapłaconą wcześniej kwotę.

Eksperci firmy Euro-Tax.pl radzą w tej sytuacji zaufać firmom, które oferują usługi na zasadzie sucess fee. Jest to opłata, która pobierana jest dopiero wtedy, kiedy firma osiągnie cel ? czyli uzyska zwrot podatku dla swojego klienta. Tego typu usługi są najbezpieczniejsze, ponieważ za usługę zapłacimy dopiero wówczas, gdy odzyskamy swoje pieniądze.

To, że nie otrzymamy zwrotu podatku nie oznacza, że wcale nie należą nam się żadne pieniądze. Nic nie zmieniło się w sposobnie przyznawania zwrotu ubezpieczenia oraz zasiłków rodzinnych. Za pomocą prostego kalkulatora dostępnego pod adresem: http://obliczzwrotpodatku.pl/ można wyliczyć sobie ilość pieniędzy jakie możemy otrzymać z Holandii.

http://banki.finansefakty.pl/euro-tax/

Posts: 3
Joined: 20 Dec 2012, o 22:04
Odpowiedz
 

Ostatnie tematy użytkownika doradca_eurotax
WątkiDataOdpowiedzi
Zbliża się koniec terminów rozliczeń20.11.2013, 23:130
Zwrot podatku z UK25.10.2013, 00:531
Termin rozliczenia za rok 2011/12 dla osób samozatrudnionych UK15.01.2013, 23:280
Sprawdź status rozliczenia z holenderskim urzędem skarbowym20.12.2012, 23:152
Status rozliczenia z holenderskim urzędem ? sprawdź za darmo03.12.2012, 02:180Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Biznes Forum

Zarejstreuj się na biznes forum. Masz dobre pomysły na biznes? Dobrze trafiłeś! Na biznes forum zawsze znajdziesz pomoc. Wejdź również na nasze forum finansowe by się poradzić, podpowiemy Ci jakie oferty finansowe możesz wybrać, aby zwiększyć swoje zyski.

Linki

  • Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom