• Biznes Forum

    Forum finansowe, biznes forum poruszające tematyki takie jak: inwestycje, finanse, biznes, pomysły na biznes, własna firma, konta bankowe. W tym miejscu możesz zdobywać wiedzę ze świata finansów i biznesu lub dzielić się i wymieniać własnymi doświadczeniami, zawierać nowe znajomości biznesowe. Dołącz do nas :) Pozdrawiamy


Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 4.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poradnik do kont oszczędnościowych
#1
Konta oszczędnościowe łączą w sobie zalety lokat i rachunków bieżących. Umożliwiają wypłatę pieniędzy w każdej chwili, oferując przy tym oprocentowanie. To dobra alternatywa dla osób, które przez dłuższy czas trzymają gotówkę na rachunku bieżącym. Stałe (chociaż z reguły nie duże) oprocentowanie zawsze generuje bowiem dodatkowy zysk.
Warto jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze konta oszczędnościowego, aby rzeczywiście czerpać z niego jak największe profity i uniknąć pułapek czyhających w bankach.
I dzisiaj właśnie temu zagadnieniu chciałbym poświęcić kilka słów.
Co to jest konto oszczędnościowe?
Zacznijmy od odpowiedzenia sobie na pytanie, czym jest konto oszczędnościowe. Jest to rachunek bankowy będący alternatywą dla lokat terminowych. Służy zatem do gromadzenia oszczędności. Posiada oprocentowanie porównywalne do tego, jakie można uzyskać na lokatach.
Dla kogo przeznaczone są takie konta?
Konta oszczędnościowe są świetnym rozwiązaniem dla osób, które posiadają nadwyżki finansowe, ale nie chcą ich blokować, np. na lokacie. Jak na pewno wiesz, środki pieniężne zgromadzone na lokacie możemy wypłacić wcześniej niż zobowiążemy się w umowie, ale wtedy odsetki przepadają.
Na co zwrócić uwagę przed założeniem konta?
Zanim założysz konto, przyjrzyj się bliżej kilku elementom:
? wysokości oprocentowania,
? minimalnej kwocie uprawniającej do uzyskanie oprocentowania,
? sposobowi kapitalizacji odsetek,
? konieczności posiadania konta osobistego jako warunku założenia konta oszczędnościowego,
? liczbie bezpłatnych przelewów i wypłat w oddziale oraz opłatom za kolejne operacje.
Oprocentowanie
Wysokie oprocentowanie nie zawsze jest gwarancją wysokich odsetek. Koniecznie sprawdź, czy w wybranym banku nie ma progów oprocentowania w zależności od ilości wpłaconych na konto środków. Przy niewielkiej kwocie wpłaconej na rachunek, oprocentowanie może okazać się sporo niższe od maksymalnego.
Sposób kapitalizacji odsetek
Bardzo ważna jest informacja, jak często bank dolicza odsetki do Twoich oszczędności zgromadzonych na koncie. Kwartalnie, co miesiąc, co tydzień, codziennie ? im częściej, tym oczywiście lepiej, gdyż kolejne odsetki naliczane są od coraz wyższej kwoty. Codzienna kapitalizacja oznacza najszybszy wzrost kapitału.
Konto osobiste jako warunek założenia konta oszczędnościowego
Powinieneś dowiedzieć się też, czy wymagane jest posiadanie konta osobistego w wybranym banku jako warunek założenia konta oszczędnościowego. Jeśli tak, sprawdź, czy jest ono płatne, czy bezpłatne.
Tabela opłat
Zanim wybierzesz konto oszczędnościowe, dowiedz się ile kosztuje przelew lub wypłata środków. Najczęściej tylko jeden/jedna w miesiącu są bezpłatne. Kolejne kosztują o wiele więcej niż na rachunkach bieżących.
Nie daj się nabrać na promocje
Banki od czasu do czasu ogłaszają promocje, zachęcając do korzystania ze swoich usług wyjątkowo wysokim oprocentowaniem na koncie oszczędnościowym. Przed założeniem takiego konta warto zapoznać się ze standardowym oprocentowaniem.
Podatek od zysku
Od kwietnia 2012 roku obowiązuje przepis płacenia 19% podatku od wypracowanych odsetek. Jeśli więc oprocentowanie konta oszczędnościowego wynosi 5%, to do ręki dostaniesz tylko 4,05%. Nie zapominaj o tym!
Kiedy konto oszczędnościowe jest nieopłacalne?
Jeżeli zamierzasz traktować konto oszczędnościowe jak zwykłe konto osobiste i wypłacać pieniądze na bieżące potrzeby, zapłacisz więcej prowizji, niż zarobisz na odsetkach. Wtedy jest ono, rzecz jasna, nieopłacalne. Jeżeli traktujesz je natomiast jako miejsce, w którym przechowujesz pieniądze na przyszłość i wypłacasz je tylko w przypadku rzeczywistej potrzeby ? z pewnością nie zawiedziesz się i osiągniesz oczekiwane zyski.
http://www.omnifinanse.pl - blog z poradami finansowymi :)
Odpowiedz
#2
dzięki za info, na pewno jeszcze wiele osób skorzysta z tych rad Wink
Odpowiedz
 Podziękowali: Zema
#3
Na pewno jest to lepsza oferta niż lokaty, ale to tak na marginesie
Odpowiedz
#4
oprocentowane konta czy też lokaty (jeśli operujemy większą gotówką) są na pewno bardziej opłacalne niż zwykłe RORy na 0%. Zawsze warto dostać jakieś odsetki niż trzymać pieniądze na nieoprocentowanych rachunkach. Równie dobrze można trzymać pieniądze w kieszeni.
Odpowiedz
#5
Teraz jednak oprocentowanie depozytów jest mizerne, dlatego chyba lepiej skorzystać z ofert obligacji korporacyjnych albo funduszy inwestycyjnych.
Odpowiedz
 

Ostatnie tematy użytkownika Omnifinanse
WątkiDataOdpowiedzi
O ocenie punktowej BIK06.12.2012, 09:380
W którym banku zaciągnąć kredyt studencki?04.12.2012, 12:117
Tanie podróżowanie04.12.2012, 12:0832
Techniki motywacyjne oszczędzania04.12.2012, 12:052
Blog z proadami finansowymi04.12.2012, 12:025Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Biznes Forum

Zarejstreuj się na biznes forum. Masz dobre pomysły na biznes? Dobrze trafiłeś! Na biznes forum zawsze znajdziesz pomoc. Wejdź również na nasze forum finansowe by się poradzić, podpowiemy Ci jakie oferty finansowe możesz wybrać, aby zwiększyć swoje zyski.

Linki

  • Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom