• Biznes Forum

    Forum finansowe, biznes forum poruszające tematyki takie jak: inwestycje, finanse, biznes, pomysły na biznes, własna firma, konta bankowe. W tym miejscu możesz zdobywać wiedzę ze świata finansów i biznesu lub dzielić się i wymieniać własnymi doświadczeniami, zawierać nowe znajomości biznesowe. Dołącz do nas :) Pozdrawiamy


Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Leasing finansowy czy leasing operacyjny
#1
Leasing jest niewątpliwie jedną z bardziej korzystnych form finansowania działalności gospodarczej. Jest szczególnie atrakcyjny w przypadku nowo powstających firm nie dysponujących kapitałem na zakup nierzadko kosztownych urządzeń. W ostatnim czasie popularność leasingu bardzo wzrosła. Głównie może dlatego , że banki nieco wyostrzyły przepisy przyznawania kredytów pod zakup środków materialnych. Ale tak naprawdę na co to jest leasing i na czym on polega?

Leasing jest to niejako forma długo lub krótkoterminowej dzierżawy dóbr materialnych. Możemy wyróżnić 4 rodzaju leasingu:finansowy, operacyjny, pośredni i bezpośredni.

Co korzystniejsze? Leasing operacyjny czy leasing finansowy?

Leasing finansowy opiera się na długoterminowej umowie zbliżonej okresem do okresu eksploatacji danej rzeczy. W tym przypadku przedmiot leasingu jest zalizany w poczet majątku leasingobiorcy, tak więc to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Po zakończeniu umowy leasingowej przedmiot leasingu staję się własnością leasingobiorcy.

Natomiast leasing operacyjny jest rodzajem leasingu krótkoterminowego, w którym przedmiot leasingu zaliczony jest w poczet majątku leasingodawcy.To właśnie leasingodawca dokonuje wszelkich odpisów amortyzacyjnych, a przedmiot po zakończeniu umowy leasingowej wraca z powrotem do leasingodawcy.

Odpowiedz
#2
Zależy jakie ktoś ma możliwości spłaty, i czy różnią się procentem.
Odpowiedz
#3
Nie wiem czy leasing w ogóle się opłaca. Mógłby mi to ktoś głębiej wytłumaczyć?
Odpowiedz
#4
Leasing jest bardzo często zaciągany przez przedsiębiorców na sfinansowanie prowadzonej przez siebie działalności w obrębie zakupu maszyn i samochodów. Jest on prawie tak samo popularny jak kredyt jednak ilość umów leasingowych nie jest jeszcze równa ilości umów kredytowych. Bierze się to głownie z tego, że leasing nie może być zaciągnięty na każdą działalność oraz na każdy zakup jaki planuje firma. Warunkiem obowiązkowym jest nabycie pewnej fizycznej rzeczy, zwanej środkiem trwałym, takiej jak auto lub park maszynowy służący do realizacji procesu produkcji. Przy leasingu firma po prostu w pewien sposób wypożycza przedmiot umowy od przedsiębiorstwa z którym nawiązała współpracę. Raty spłacane są w ustalonym okresie czasu, mogą być miesięczne, a gdy podmioty umówią się mogą także kwartalnie. Zazwyczaj przedmiot leasingu do czasu spłaty całej wartości wraz z odsetkami jest własnością przedsiębiorstwa które je wypożyczyło. Koszty związane z konserwacją oraz naprawą zależą od rodzaju umowy, a więc tego czy będzie to leasing finansowy czy też operacyjny. Pytaniem bardzo często stawianym przez osoby zastanawiające się nad kupnem czegoś w leasingu jest to czy w ogóle się on opłaca? Czy jest on lepszym rozwiązaniem od kredytu bankowego? No cóż skoro tak dużo firm podpisuje umowy leasingowe to wychodzi na to że chyba jednak tak.

Leasing daje przede wszystkim bezpieczeństwo, że w razie problemów z regulowaniem zobowiązań lub też w przypadku gdy przedmiot nie będzie nam potrzebny będzie można oddać go bez zbędnych kosztów. Taka sytuacja jest wprost idealna szczególnie dla młodych przedsiębiorców którzy nie mają pewności czy ich biznes rzeczywiście wypali. Czasem nie wiedzą oni również który asortyment będzie zyskowny przez co w ciemno decydują się na produkcję kilku po czym dopiero po pewnym czasie rynek weryfikuje co warto produkować, a co nie. Leasing jest niezwykle dogodnym rozwiązaniem dla tych wszystkich przedsiębiorstw którym nie udało się zaciągnąć kredytu na prowadzona działalność. Z racji faktu, że banki obecnie bardzo restrykcyjnie oceniają składane wnioski kredytowe jedynie nieliczni mogą uzyskać pożyczkę. Wówczas rozwiązaniem jest umowa leasingowa, która pozwala na zakup niezbędnego wyposażenia firmy.artykuł dotyczy tego czy leasing się opłaca, przeczytaj i odpowiedz sobie sam.
Odpowiedz
#5
Polecam wykonać telefon do Impuls Leasing, oni tam wszystko dokładnie potrafią wytłumaczyć, w taki sposób, że można sobie dokładnie wszystko obliczyć - czy to koszty leasingu czy też oszczędności jakie daje.
Odpowiedz
 

Ostatnie tematy użytkownika matrix
WątkiDataOdpowiedzi
Leasing czy kredyt, co tańsze?27.04.2011, 18:0618
W jakie akcje warto obecnie inwestować ?22.04.2011, 13:509
Zelmer niebawem po 60 zł za akcję (+50 %) !!!22.04.2011, 13:473
Która karta kredytowa daje najwiecej zniżek?22.04.2011, 13:424
Dochód uprawniający do kredytu studenckiego w roku 2010/2011 - sensacja! 22.04.2011, 13:3610

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Leasing Marioo90 3 2,786 02.04.2020, 14:51
Ostatni post: bert
  Leasing sprzętu komputerowego mooby 2 284 26.01.2020, 00:16
Ostatni post: drodzowka2
  Leasing czy kredyt, co tańsze? matrix 18 4,541 19.11.2019, 15:46
Ostatni post: orbitek3
  Najlepszy leasing dla firm? grandzik 11 3,965 13.05.2019, 07:57
Ostatni post: bert
  Czy warto brać sprzęt w leasing? Aleks 3 833 11.04.2019, 12:42
Ostatni post: orbitek3Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Biznes Forum

Zarejstreuj się na biznes forum. Masz dobre pomysły na biznes? Dobrze trafiłeś! Na biznes forum zawsze znajdziesz pomoc. Wejdź również na nasze forum finansowe by się poradzić, podpowiemy Ci jakie oferty finansowe możesz wybrać, aby zwiększyć swoje zyski.

Linki

  • Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom