• Biznes Forum

    Forum finansowe, biznes forum poruszające tematyki takie jak: inwestycje, finanse, biznes, pomysły na biznes, własna firma, konta bankowe. W tym miejscu możesz zdobywać wiedzę ze świata finansów i biznesu lub dzielić się i wymieniać własnymi doświadczeniami, zawierać nowe znajomości biznesowe. Dołącz do nas :) Pozdrawiamy


Ocena wątku:
  • 7 głosów - średnia: 3.29
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Działalność gospodarcza
#1
UWAGA !!!! WAŻNE

Każdy, kto wykonuje jakąkolwiek działalność gospodarczą musi ją prowadzić w jednej z następujących form prawnych:

* indywidualna działalność gospodarcza,
* spółka cywilna,
* spółka jawna,
* spółka partnerska,
* spółka komandytowa,
* spółka komandytowo-akcyjna,
* spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,
* spółka akcyjna.

Spółki cywilne

Regulację prawną spółek cywilnych stanowią art. 860-875 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z kodeksem, zawierając umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, a w szczególności przez wniesienie wkładów. Wkładem mogą być własności, inne prawa albo świadczenie usług.

Utworzenie spółki cywilnej wymaga zawarcia przez wspólników pisemnej umowy, nie musi być ona jednak spisywana w obecności notariusza. Zawiązanie spółki cywilnej musi być zgłoszone w urzędzie gminy, gdzie wspólnicy (a nie spółka) zostaną wpisani do Ewidencji Działalności Gospodarczej. Spółka powinna również otrzymać w Urzędzie Statystycznym numer REGON, a w urzędzie skarbowym ? NIP.

Spółka cywilna nie ma osobowości prawnej i nie jest przedsiębiorstwem ? przedsiębiorcami są natomiast wspólnicy spółki. Każdy z nich jest w równym stopniu uprawniony i zobowiązany do prowadzenia spraw spółki, o ile w umowie spółki nie zostanie zaznaczone, że delegowany jest do tego jeden ze wspólników lub osoba trzecia. Wspólnicy uprawnieni są również do równego udziału w zyskach i stratach spółki, jeśli w umowie spółki nie zostanie zapisany inny podział. Za zobowiązania spółki cywilnej wspólnicy odpowiadają solidarnie, całym swoim majątkiem.

Działalność gospodarcza może być prowadzona w formie spółki cywilnej dopóki przychody netto w każdym z dwóch ostatnich lat obrotowych nie przekroczą wartości powodującej konieczność, zgodnie z przepisami o rachunkowości, prowadzenia ksiąg rachunkowych. Wówczas spółka cywilna musi zostać przekształcona w jedną ze spółek handlowych.

Spółki handlowe

Regulowane są przepisami Kodeksu spółek handlowych (KSH), zgodnie z którym przez umowę spółki handlowej wspólnicy albo akcjonariusze zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu przez wniesienie wkładów oraz, jeżeli umowa albo status spółki tak stanowi, przez współdziałanie w inny określony sposób. Do tego typu spółek zalicza się spółki: jawną, partnerską, komandytową, komandytowo-akcyjną, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółkę akcyjną.


źródło:http://www.spk.info.pl
Odpowiedz
#2
Szkoda że nie opisano wszystkich form które są podane. Poza tym poradnik ładny, dałbym plusa ale w MyBB są one bez sensu.
Odpowiedz
#3
Czym się różni spółka jawna od spółki cywilnej? Nie jestem w tym za bardzo zorientowany.
Odpowiedz
#4
Nie warto zakładać spółek, bo zawsze się znajdzie różnica w zdaniu i potem tylko problemy.
Odpowiedz
#5
Ale z drugiej strony w spółce masz mozliwosc zyskania wiekszego kapitalu, jesli partner wnosi podobne pieniądze
Odpowiedz
#6
Co ogólnie dziś najlepiej jest przyjać, chcąc samemu zalożyć firmę, tylko dla siebie, najlepiej we własnym miejscu zamieszkania ? Coś prostego, na początek, do nauki biznesu w praktyce.
Odpowiedz
#7
Własna firma to chyba jeszcze ni dla mnie teraz. Wciąż za mało wiem jak to wszystko działa. Najbardziej boję się podatków. PIT 37 to pikuś w porównaniu do oblioczania podatków i faktur firm. Darmowe programy pit pomagają rozliczyć podatki zwykłego szaraczka ale do rozliczenia firmy potrzeba chyba wiekszej wiedzy
Odpowiedz
#8
Masz dziwne podejście, jak masz pomysł jesteś zdecydowany i pewny, zabieraj się za zakładanie firmy, jak nie wiesz wszystkiego zawsze możesz uzyskać wsparcie i pomoc od przyjaciół, rodziny są również specjalne instytucje w każdym mieście które pomagają w rozwoju firm. Nie masz odpowiednich funduszy, spróbuj z dofinansowaniem, co do całej papierkowej pracy są odpowiednie firmy nawet online które załatwiają za ciebie formalności, choć jeśli chcesz prowadzić biznes, powinieneś polegać w większości na sobie. Co do rachunkowości, przecież już mało kto się sam w to bawi od tego masz biura rachunkowe od 170 -250 zł za miesiąc przy małej firmie, ale to też nie zwalnia cię z odpowiedzialności, zawsze trzeba się kształcić w różnych dziedzinach i mieć oko na wszystko. Pozdrawiam
Odpowiedz
#9
ja również niestety nie znam się zbytnio na prawie ale u mnie w firmie mamy kancelarię prawniczą, która specjalizuje się w doradztwie prawnym w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej. Nie potrzebuję więc zbyt wielkiej wiedzy, choć z drugiej strony w przyszłości na pewno by się przydała.
Odpowiedz
#10
Mi osobiście do tej pory denerwowała jakoś papieru do kas fiskalnych. Ja rozumie, że znakomita ilość przedsiębiorców ma to gdzieś, ale bez przesady. Teraz zaopatrzam się w papier od firmy Jumpe i jestem dość zadowolony.
Odpowiedz
#11
Irytują mnie ciągłe zmiany przepisów - i gdzie tutaj swoboda działania?
Odpowiedz
#12
korzystałam z usług firmy, która pomogła mi odzyskać podatek z UK
Odpowiedz
#13
(27.03.2013, 10:38)palon napisał(a):  Irytują mnie ciągłe zmiany przepisów - i gdzie tutaj swoboda działania?

Faktycznie, żeby być ze wszystkim na bieząco trzeba mieć albo bardzo dobrą księgową, zarządców albo faktycznie znać się na rzeczy. Z tego co słyszałam, na początek fajnie wystartować w Inkubatorze Przedsiębiorczości. Działają one głownie przy uczelniach i pomagają stawiać pierwsze kroki w biznesie.
Odpowiedz
#14
Zgadzam się, sama korzystam z usług biura rachunkowego w Katowicach[/url] i bez ich pomocy i doradztwa w sprawie formy opodatkowania itp. to prawdopodobnie nie byłabym w stanie tak sprawnie działać
Odpowiedz
#15
Przepisy faktycznie mogłyby być bardziej jasne.
Odpowiedz
#16
Po kilku latach w końcu zdecydowałem się odejść ze spółki na rzecz indywidualnej działalności gospodarczej ? zbyt duża różnica zdań hamowała wiele działań. Co prawda zakładając swoją firmę miałem już spore doświadczenie, ale i tak nadal korzystam z zewnętrznej pomocy prawnej, bo przepisy to często czarna magia. Co do wspominanych wyżej usług księgowości internetowej, na razie korzystam tylko z usług bezpłatnego wystawiania faktur superksiegowa.pl/darmowe-fakturowanie , ale przymierzam się do całkowitego powierzenia obsługi księgowej e-biurom.
Odpowiedz
#17
Dobrą opcją dla młodych firm jest Inkubator Przedsiębiorczości. Tego typu instytucje bardzo często działają głównie przy Uniwersytetach albo Politechnikach. Można tam liczyć na pomoc z księgowości, rachunkowości, czy prawa. Jak się ma fajny pomysł na biznes to trzeba próbować.
Odpowiedz
#18
Zakładanie firmy - każdy myśli o dużej firmie, dużych zyskach i dobrej pozycji właściciela. Jednak z powietrza się to nie bierze. I nie każdemu, kto zakłada działalność tak się firma rozwija. Jak nie masz wizji, której będziesz się trzymać niezależnie od przeszkód, to lepiej poszukaj na praca.gratka.pl pracy na etacie.
Odpowiedz
#19
Na pewno ważne jest dopilnowanie wszystkiego, np. jaki kredyt wziąć, czy brać np. w taki leasing maszyny, jak wyobrażamy sobie reklamę i potencjalnego odbiorcę. Ważne też jest policzenie wszystkiego, tak by było nas stać.
Odpowiedz
#20
A kto mi powie ile trwa założenie działąlności? tzn ile czasu na to potrzeba? tak pi razy drzwi jak to mówią Cool
Odpowiedz
#21
Witajcie, chcielibyście porządny artykuł na temat - jak zakładać firmę krok po kroku ?
Odpowiedz
#22
Formę prowadzonej działalności z pewnością warto przemyśleć. Każda z nich ma swoje plusy i minusy - trzeba wybrać to, co nam najbardziej odpowiada. Warto zwrócić się o pomoc do doradcy w razie jakichkolwiek wątpliwości, bo ta decyzja zaważyć może na całym życiu.
Odpowiedz
#23
Macie może jakieś wzory pism, które trzeba złożyć, aby starać się o założenie firmy?
Odpowiedz
#24
Jak sobie wpiszesz w Googlu, to na pewno wyskoczy Ci mnóstw stron ze wzorami pism
Odpowiedz
#25
Jak się Wam bardzo sypnie to zawsze możecie poszukać pomocy na http://www.kancelariapomocy.pl/ cechują się skutecznością i szybką reakcją. Gwarantują także dyskrecję. Warto jest spróbować w kryzysowych sytuacjach zamiast się zadłużać...
Odpowiedz
#26
(18.05.2011, 18:07)krzychu napisał(a):  Nie warto zakładać spółek, bo zawsze się znajdzie różnica w zdaniu i potem tylko problemy.

Z naszego doświadczenia na pewno nie można wykluczyć takiej ewentualności. Prowadzenie biznesu potrafi podzielić nawet najbardziej zagorzałych przyjaciół.
Zawsze aktualne wnioski - najnowszy KRS Z3 o zmianę danych podmiotu w rejestrze przedsiębiorców http://kancelaria-expert.pl/druk-krs-z3
Odpowiedz
#27
I jeszcze - jeśli chodzi o spółki, to ograniczają one możliwości uzyskania dofinansowań. Warto to też mieć na uwadze.
Odpowiedz
 

Ostatnie tematy użytkownika matrix
WątkiDataOdpowiedzi
W jakie akcje warto obecnie inwestować ?22.04.2011, 13:509
Zelmer niebawem po 60 zł za akcję (+50 %) !!!22.04.2011, 13:473
Która karta kredytowa daje najwiecej zniżek?22.04.2011, 13:424
Dochód uprawniający do kredytu studenckiego w roku 2010/2011 - sensacja! 22.04.2011, 13:3610
Jakie formalności potrzeba przy założeniu własnej firmy ?22.04.2011, 13:3312

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Działalność gospodarcza zarejestrowana za granicą KrystynaRaczkowska 11 6,057 24.08.2015, 12:16
Ostatni post: bestak29Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Biznes Forum

Zarejstreuj się na biznes forum. Masz dobre pomysły na biznes? Dobrze trafiłeś! Na biznes forum zawsze znajdziesz pomoc. Wejdź również na nasze forum finansowe by się poradzić, podpowiemy Ci jakie oferty finansowe możesz wybrać, aby zwiększyć swoje zyski.

Linki

  • Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom