• Biznes Forum

Forum finansowe, forum biznesu poruszające tematyki takie jak: inwestycje, finanse, biznes, pomysły na biznes, własna firma, konta bankowe. W tym miejscu możesz zdobywać wiedzę ze świata finansów i biznesu lub dzielić się i wymieniać własnymi doświadczeniami, zawierać nowe znajomości biznesowe. Dołącz do nas :) Pozdrawiamy

Ocena wątku:
  • 12 głosów - średnia: 4.25
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dyskusja Jaki biznes się opłaca otworzyć w dzisiejszych czasach?
Wydaje mi się że gastronomia jest słabo rentowna ale może o czymś nie wiem. Tak samo przemysł spożywczy nawet ten delikatesowy ale oczywiście warto próbować.
Odpowiedz
Gastronomia jest ryzykownym biznesem, który na dodatek nie zapewnia kokosów. Oczywiście zależy też, czy mówimy o budce z hot-dogami, czy eleganckiej restauracji.
Odpowiedz
Jak to mówią Lepszy gram handlu, niż kilo roboty. i ciągle w tym się obracam. mam 20 lat i przez rok w 2012 roku sprzedawałem liście tytoniu. kupowałem od producentów taniej a sprzedawałem drożej detalicznie. Przez ten rok zarobiłem sporo. ale w 2013r. weszła ustawa o zakazie handlu suszem tytoniowym. Mam sporo kontaktów z producentami. Ostatnio znalazłem firmę którazajmuje sie sprzedażą automatów do nabijania papierosów. Mają oni maszyne która robi skrety automatycznie.

Wkłada się tytoń, wkłada się gilzy a wyciaga się papierosy.
Paczka papierosów z takiej maszyny to koszt 4,88zł. czyli ponad 2x taniej.
A wchodzi w tą cenę:
3,5zł wydzierżawienie maszyny na czas nabicia 20sztuk papierosów
0,98zł - koszt tytoniu potrzebnego do nabicia 20sztuk papierosów
0,40zł - koszt 20 gilz

Zakładając że:
Liczba dni w miesiącu przez które maszyna będzie pracować: 25dni.
Liczba godzin w ciągu doby gdy lokal jest otwarty: 14h
Zakładając że maszyna w ciągu godziny będzie nabijać 30paczek(jedna paczka 20 papierosów)

To:

przychody miesiecze:
10290zł - przychody ze sprzedaży tytoniu
36750zł - przychody ze sprzedaży maszyny

Koszty miesięczne:
8820zł koszty zakupu tytoniu
4200 - koszty z tytułu opłat lojalnościowych (od każdej nabitej paczki właściciel maszyny pobiera od nas opłatę 0,40zł)
4200 - pozostałe koszty gilzy itp.

Przychód miesięczny: 29.820 , Przychód roczny: 357.840

Firma która sprzedaje takie maszyny zapewnia nam ochrone prawną a także zapewnia nas że nikomu nie pozwoli postawić maszyny w pobliżu twojej czyli jak mieszkasz w małym miescie to tylko tobie ta maszyne sprzeda a masz pewnosc ze w ciagu najblizszych lat nikt inny nie postawi tam takiej maszyny.
Cena maszyny to 100.000zł.

Tylko ciekawe jak to jest z tą legalnością, co o tym myślicie forumowicze a może już się spotkaliście z taakim automate. Z tego co słyszałem to w niemczech, francji, usa stoją takie automaty legalnie.

PS. a co do tych 30 paczek na godzine w miescie gdzie jest 30-50 tys mieszkanców i nastepne jest ok 50km dalej to myślę że klientów bym miał bo wtedy nie opłaciłoby się handlować fajkami ruskimi na bazarach tylko nabijali by u mnie i albo sprzedawali dalej albo nikt by juz nie sprzedawał bo by im sie to nie opłaciło. ale też z drugiej strony smak takich fajek tez musi być inny i nie każdemu mogą posmakować aczkolwiek w dzisiejszych czasach jak coś jest 2x taniej to nawet jak nie smakuje to ludzie by brali...
Odpowiedz
Kto ma kasę, łeb do interesów i odpowiednie wykształcenie, na pewno nie pożałuje zakładając interes pod tytułem Kolektory Słoneczne! Konkurencja prawie żadna i a grosz wymierny. I roboty też sporo. Raz, że ludzie tego poszukują i potrzebują (ekologia, oszczędność i te sprawy), dwa, że są także dopłaty. Znam osobiście jednego kolesia co ma taką firmę i dochody baaaardzo wysokie, tak samo, jak i popyt na jego usługi. Z tego, co mówił, jest jedyną firmą oferującą kolektory takie, jak na zachodzie są z górnej półki. Bo są i tańsze - gorsze. Coś w tym na pewno musi być, choć ekspertem nie jestem.
Odpowiedz
(03.02.2014, 19:45)elysium napisał(a):  Kto ma kasę, łeb do interesów i odpowiednie wykształcenie, na pewno nie pożałuje zakładając interes pod tytułem Kolektory Słoneczne! Konkurencja prawie żadna i a grosz wymierny. I roboty też sporo. Raz, że ludzie tego poszukują i potrzebują (ekologia, oszczędność i te sprawy), dwa, że są także dopłaty. Znam osobiście jednego kolesia co ma taką firmę i dochody baaaardzo wysokie, tak samo, jak i popyt na jego usługi. Z tego, co mówił, jest jedyną firmą oferującą kolektory takie, jak na zachodzie są z górnej półki. Bo są i tańsze - gorsze. Coś w tym na pewno musi być, choć ekspertem nie jestem.

Hej można by było poznać jakieś konkretne liczby. Ja zazwyczaj kolektory traktowałem jako coś co ogranicza koszty Smile

Co do tytoniu to ciekawa opcja ale czy za jakiś czas państwo nie zajmie czegoś takiego jak to było z dopalaczami?
Odpowiedz
Pracowałem w Niemczech w firmie która zajmowała się wyłącznie instalacją kolektorów słonecznych. W większości były to ogromne zamówienia sięgające nawet 20 milionów Euro, w zasadzie były to wielkie połacie kolektorów słonecznych, podam zdjęcie jak znajdę.

Miałem plan otworzyć firmę podobną w Polsce tylko dużo mniejszą, problem w tym że polska jest jeszcze nie na tym etapie, w Niemczech w małych miasteczkach większość energii pobierana jest własnie z takich platform kolektorów słonecznych, na każdym praktycznie domu są zamontowane solary, w Polsce? czasami zobaczę jakiś pojedynczy okaz.

Takie kolektory to duży wydatek, jeśli chcemy patrzeć pod kątem domów prywatnych, jest to dobra inwestycja która zwraca się dopiero po kilku latach. W sumie były też i może nadal są dotacje z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przyznawali oni 45% na instalacje solarne z kolektorami słonecznymi.

[Obrazek: u8fn.jpg]
Foto ? Prywatne zbiory archiwalne.

Ciekawe czy kolektory przyjmą się w Polsce na taką skalę ?
Odpowiedz
Już się przyjmują coraz więcej ich jest. Dotacje oczywiście nadal są. W moim mieście np. na dachu szpitala je zamontowano je. Na dachach domów jednorodzinnych też są coraz częstszym widokiem.

Tyle że jak wygląda rentowność takiego przedsięwzięcia?
Odpowiedz
Moja koleżanka zna się trochę na gastronomii. Otworzyła rok temu budkę z fast foodami. Niewielki wydatek, spore koszty utrzymania. Nie wiedziała nic o dotacjach z Unii, nie miała biznes planu. Budka stanęłą przy stacji benzynowej. Były ulotki, dobre jedzenie. Nie udało się. Czemu? Nieodpowiednia lokalizacja. Na lepsze miejsce nie dostała pozwolenia i to wystarczyło. Teraz czeka.. na lepsze czasy. Przypadek? Być może.. ciśną mi się na usta słowa Norwida, który pisał iż ?...Pracować musisz z potem twego CZOŁA!? - zawsze Smile
Odpowiedz
W co zainwestować uzależnione jest między innymi od tego ile pieniędzy chce się w biznes zainwestować oraz od okolicy w której biznes planuje się umiejscowić. Opłacalna może być stacja benzynowa, wypożyczalnia quadów, stadnina z opcją hipoterapii czy jakiś zakład usługowy z tym, że zatrudniający niepełnosprawnych. W niektórych regionach opłacalna jest sieć aptek, a w regionach atrakcyjnych turystycznie pensjonat z tym, że oferujący liczne atrakcje w rodzaju wycieczek czy kuchni wegetariańskiej, wegańskiej, zabiegi medycyny niekonwencjonalnej.
Odpowiedz
Inwestując w branży turystycznej, warto wejść w kooperację z innymi przedsiębiorcami z branży. Aby wypromować i sprzedać swoją usługę/produkt można np. zaproponować kooperację opartą na prowizji dla współpracującej z nami firmy za każdego poleconego klienta. Kluczem do sukcesu jest ciekawy produkt i dobra promocja.
Odpowiedz
Działalność w branży turystycznej bardzo ułatwia nie tylko założenie strony internetowej, ale i prowadzenie bloga i Fanpage na facebooku. To ,,kuszenie" krajobrazami, wnętrzami czy zdjęciami z dodatkowych atrakcji oferowanych przez pensjonat bardzo pomaga zdobyć potencjalnych wczasowiczów. Dobrze też jest udostępnić możliwość pobytów dla grup zorganizowanych np. zielonych szkół czy dołączyć ofertę na zorganizowanie kursów, konferencji czy imprez integracyjnych organizowanych przez firmy...
Odpowiedz
Branża Turystyczna okey

Ale liczymy się z tym że to sezonówka i zarobki praktycznie tylko w sezonie. Chyba najkrótszy sezon mamy nad morzem, na mazurach trochę dłuższy. A w góry to wycieczki jeżdżą cały rok.

Piszcie proszę liczby takie gdybanie no w to warto inwestować bo inni tak robią nie ma sensu.
Odpowiedz
Niby sezonówka, ale jest tak, przynajmniej na moich Mazurach, że ludzie podczas sezonu potrafią zarobić tyle, aby cały rok z tego żyć. Jest też tak, że wynajmując pokoje do trzech pokoi nie płaci się podatku za to, więc jest czysty zysk. Z tego, co widzę, jest to bardzo opłacalne. Minimalny wkład własny, kawałek ziemi, jakieś pole namiotowe, domki i kasa się kręci. Ale jest też u nas inny biznes do zrobienia. Otóż, wielu ludzi z zagranicy zostawia swoje przyczepy campingowe w Polsce na specjalnie do tego stworzonych postojach. Posesja prywatna, pies do pilnowania, kawałek dachu albo plandeki. Płacą w okolicach 6-10 tyś za rok.
Odpowiedz
Zgadzam się na Mazurach można w sezonie zarobić na cały rok. Poza tym oferta turystyczna regionu wciąż rozszerza się. Nie można myśleć tylko utartymi schematami. Mazury - żaglówki, lato; góry - wypoczynek całoroczny. Mazury stwarzają zimą idealne warunki do uprawiania chociażby narciarstwa biegowego lub wędkarstwa podlodowego. Sądzę, że najważniejszą rzeczą w turystyce jest dotarcie ze swoją oferta do właściwego odbiorcy.
Odpowiedz
Pochodzę z Mazur i rozmawiałem z wieloma turystami. Potencjał jest. Teraz mieszkam w wielkim mieście i wiem, jak to jest. Idzie długi weekend, np majówka i ludzie są skorzy nawet i 500km jechać, aby dostać jakieś fajne miejsce na weekend. Jakiś domek, pokój, działka. Moi znajomi nawet w październiku wala na Mazury na jakieś zadupie aby odpocząć. I z doświadczenia wiem, ze te domki to zawsze są pozajmowane, porezerwowane i spedzam weekend w miescie Sad Więc reklama, dotarcie do klienta, jak mowisz, jest wazne. Głównie szukam w necie. Więc to jest dobra droga na reklamę swojego biznesu, noclegów, domków, itp.
Odpowiedz
Hej oczywiście w sezonie możemy dostać tyle pieniędzy jak za cały rok, ale czy nowi w biznesie od razu tyle dostaną?

"Nie można myśleć tylko utartymi schematami. Mazury - żaglówki, lato; góry - wypoczynek całoroczny. Mazury stwarzają zimą idealne warunki do uprawiania chociażby narciarstwa biegowego lub wędkarstwa podlodowego. Sądzę, że najważniejszą rzeczą w turystyce jest dotarcie ze swoją oferta do właściwego odbiorcy. "

Tu chodziło o to że należy patrzyć na to kiedy mamy najwięcej potencjalnych turystów co z tego że zainwestujemy w infrastrukturę na wypoczynek zimowy będąc na Mazurach skoro chętnych nie będzie
Odpowiedz
Nie myślcie tylko o zakładaniu firmy wendingowej (automaty)

Pracuję jako serwisant od trzech lat, moje obserwacje na temat biznesu to:
- spadek obrotów w ciągu ostatniego roku ok. 20%
- praca niewdzięczna częste awarie ( z winy maszyn i klientów )
- dochodowe miejsca zajęte
- sabotaż konkurencji (wyłączanie automatów, zapychanie wrzutników)
- brak doświadczonych serwisantów (podkupowanie konkurencji, częste propozycje)
- jeśli masz gościa który potrafi naprawiać maszyny, nie okrada automatu z towaru i nie kradnie kasy to interes w miarę opłacalny przy min. 5 automatach

Należy między bajki włożyć, że firma która ci sprzeda automaty zajmie się ich naprawą w razie awarii ( naprawi ale za potężną kasę, samo czyszczenie wrzutnika to min. 100 zł raz na 6 miesięcy). Tanie automaty to złomy sprowadzane z Hiszpanii, Włoch, Niemiec itd.
Pozdrawiam
Odpowiedz
No fakt często się psują te automaty ale nie sądziłem że konkurencja taka zawistna. Myślałem kiedyś o tym ale widzę że to upierdliwa sprawa
Odpowiedz
Przy poszukiwaniu dla siebie pomysłu na biznes może warto podglądać na to, co dzieje się w lepiej rozwiniętych krajach? U nas większość rzeczy wchodzi z opóźnieniem, więc może być to niezłe rozwiązanie. A poza tym - technologie (w tym internet) - to temat, który się rozwija i będzie rozwijał.
Odpowiedz
Bardzo ogólnie i też prawda.

Idąc tym tropem mogę przepowiedzieć wam trendy i co należy patentować lub wymyślać/odkrywać.

A mianowicie jeśli wymyślisz coś co upraszcza ludziom życie w sposób istotny na pewno zyskasz duże pieniądze
Odpowiedz
Istotną sprawą jest wybadanie zaplecza w miejscu, w którym chcemy założyć biznes. Jeśli są to tereny turystyczne, to można pomyśleć o usługach dla branży turystycznej np. pranie i czyszczenie dywanów lub szeroko zakrojone usługi związane z aktywnym i nowoczesnym marketingiem. Jest to wciąż duże pole do zagospodarowania.
Odpowiedz
A może firma zatrudniająca nianie czy pomoce domowe? Tego typu usługi są coraz bardziej poszukiwane zwłaszcza w większych miastach. Żłobków na ogół brak o miejsca w przedszkolu bardzo trudno i łatwiej raczej nie będzie, a uczciwa i pewna pani dbająca o czystość w mieszkaniu to prawdziwy skarb. Uważam, że popyt na tego rodzaju usługi będzie rósł i agencja mogłaby prosperować zupełnie dobrze. Można by też pomyśleć o agencji zatrudniającej opiekunów osób starszych.
Odpowiedz
 Podziękowali: Adrian
Zgadzam się. Ludzie coraz więcej czasu spędzają w pracy, a wolny czas wolą poświęcić sowim pasjom. Brak czasu na sprzątanie i zajmowanie się domem, może rzeczywiście skutkować wzrostem zapotrzebowania na tego typu usługi. Znam nawet osobę, która prowadzi tego typu działalność w Warszawie.
Odpowiedz
Ja bym się zastanowiła najpierw, w czym jestem dobra i co sprawia mi przyjemność na tyle, żeby się tym zajmować przez resztę życia. Nie ma gotowej recepty. Co z tego, że poszukiwani są informatycy skoro mam wykształcenie humanistyczne? Z pewnością warto pomyśleć o usługach - jeśli ma się fach w ręku, można znacząco obniżyć koszty, związane z rozkręcaniem interesu.
Odpowiedz
Ostatnimi czy jest duże zapotrzebowanie na usługi IT. Rozwija się też handel wyrobami typu handmade, więc można też pójść raczej w tym kierunku
Odpowiedz
Tak, handmade to dobry kierunek. Rynek tzw. wyrobów rzemieślniczych rośnie coraz bardziej w siłę. Coraz popularniejsze są ręcznie robione ozdoby choinkowe, meble z małego zakładu stolarskiego itp. W cenie są rzeczy unikatowe i rośnie na nie zapotrzebowanie. Zamiast masowego wyrobu z supermarketu ludzie coraz częściej wybierają unikatowy wyrób rzemieślniczy.
Odpowiedz
Zaskoczę was. Jakiś czas temu a w sumie i nadal fascynowało mnie średniowiecze. W jednej z Angor przeczytałem artykuł prezentujący co jakiś czas dobrze prosperującą firmę. I tam była przedstawiona normalna kuźnia wykuwająca na zlecenie rekonstruktorów i quasi zakonów obsługujących zamki uzbrojenie czyli miecze, hełmy, topory, nogawice, pancerze itd.

Właściciel nie posiadał w ogóle strony internetowej prowadził on kuźnię w jakiejś niewielkiej miejscowości i jego hmm kuźnia nazywała się "Zbrojownia" o ile dobrze pamiętam. Mówił on że nie ma praktycznie konkurencji nie potrzebuje się reklamować gdyż w kręgach odpowiednich posiada on reklamę szeptaną.

Sztuka kowalska to ciężki kawałek chleba po mojemu trzeba się od dziecka raczej uczyć. Nie pamiętam jak wyglądała rentowność ale wiem że właściciel chwalił się że zleceń ma na kilka miesięcy i dłużej. Dla przykładu grawerowana kompletna zbroja to wydatek kilkunastutysięcy złotych.

Jednakże to jest przykład podany jako ciekawostka wątpię żeby ktokolwiek po przeczytaniu tego pomyślał sobie tak to jest to co chcę w życiu robić
Odpowiedz

Ostatnie tematy użytkownika Adamo
WątkiDataOdpowiedzi
Gdzie teraz oszczędzać?11.12.2013, 12:0910
Ile kosztuje budowa domu?11.12.2013, 12:0510
ile może dorobić emeryt04.11.2013, 20:131
Jak zbadać konkurencje i swój pomysł na biznes15.10.2013, 19:405
Pomysł na biznes - myjnia parowa08.10.2013, 22:2916