• Biznes Forum

    Forum finansowe, biznes forum poruszające tematyki takie jak: inwestycje, finanse, biznes, pomysły na biznes, własna firma, konta bankowe. W tym miejscu możesz zdobywać wiedzę ze świata finansów i biznesu lub dzielić się i wymieniać własnymi doświadczeniami, zawierać nowe znajomości biznesowe. Dołącz do nas :) Pozdrawiamy


Ocena wątku:
  • 3 głosów - średnia: 3.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dlaczego banki nie chcą oddawać składek?
#1
Do rzecznika ubezpieczonych trafia coraz więcej skarg od kredytobiorców na warunki jakie stawiają banki, przy zawieraniu umowy kredytowej. Chodzi o zawieranie przy tej okazji umowy ubezpieczenia kredytu. Rzecznik Ubezpieczonych złożył dziś wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zbadanie tej sprawy.

Chodzi o postępowania banków przy występowaniu przez kredytobiorców o zwrot części składki, za niewykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej na przykład w momencie gdy już spłacili kredyt.

Cezary Orłowski z Biura Rzecznika Ubezpieczonych powiedział, że niepokoi brak zainteresowania banków odzyskiwaniem tych pieniędzy od ubezpieczyciela, czasami nawet namawianie klientów do rezygnacji z dochodzenia swojego prawa do odzyskania tych środków.

- To dało nam ślad, że widocznie istnieje jakieś porozumienie między ubezpieczycielem a bankiem. Zwłaszcza, że często te firmy należą do jednej grupy kapitałowej - mówi Orłowski.

Cezary Orłowski powiedział, że w takiej składce ubezpieczeniową część funduszy idzie do towarzystwa ubezpieczeniowego, a część jest prowizją dla banku. W wypadku gdy klient nie żąda odzyskania tych pieniędzy, zyskuje na tym i ubezpieczyciel i bank.
Orłowski dodał, że niektóre banki w przypadku śmierci kredytobiorcy nie zwracały się o należności do ubezpieczyciela, tylko od razu zwracały się do komornika o wyegzekwowanie długo od spadkobiercy.

źródło: money.pl
Odpowiedz
#2
Jeśli w warunkach umowy były zawarte odpowiednie klauzule o tym, że niewykorzystane pieniądze mają wrócić to oczywiście powinny wracać. Jeśli jednak banki i firmy ubezpieczeniowe zabezpieczyły się pod tym względem to nic nie poradzimy.
Odpowiedz
#3
Moim zdaniem Banki polegają na tym że nie każdy jest świadomy tego że pieniądze prawnie powinien otrzymać, jeśli jednak w umowie jest napisane coś innego to należy się oczywiście kierować owym dokumentem. Jak dla mnie to pieniądze powinny być zwracane.
Odpowiedz
#4
Nie oddają, bo leży im to na korzyść. Brakuje odpowiedniego przepisu.
Odpowiedz
#5
Nie rozumiem dlaczego nie oddają, skoro wymóg jest że to tylko składki. Jak wiadomo oni na tym zarabiają.
Odpowiedz
#6
Powinien powstać nowy przepis nakazujący owy zwrot inaczej klienci zawsze będą narażeni na niewielkie straty.
Odpowiedz
#7
Niewielkie, dlatego mało komu chce się interweniować w tym zakresie...
Odpowiedz
#8
Powinien być dla tego jakiś odpowiedni przepis bo baki mają pieniądze praktycznie za nic.
Odpowiedz
#9
ale nie w każdym banku trzeba zawierać ubezpieczenie np. kredytu,są banki w których można z tego zrezygnować,a są takie które wciskają nam to na siłę.
Odpowiedz
 

Ostatnie tematy użytkownika matrix
WątkiDataOdpowiedzi
Leasing czy kredyt, co tańsze?27.04.2011, 18:0618
W jakie akcje warto obecnie inwestować ?22.04.2011, 13:509
Zelmer niebawem po 60 zł za akcję (+50 %) !!!22.04.2011, 13:473
Która karta kredytowa daje najwiecej zniżek?22.04.2011, 13:424
Dochód uprawniający do kredytu studenckiego w roku 2010/2011 - sensacja! 22.04.2011, 13:3610Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Biznes Forum

Zarejstreuj się na biznes forum. Masz dobre pomysły na biznes? Dobrze trafiłeś! Na biznes forum zawsze znajdziesz pomoc. Wejdź również na nasze forum finansowe by się poradzić, podpowiemy Ci jakie oferty finansowe możesz wybrać, aby zwiększyć swoje zyski.

Linki

  • Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom