• Biznes Forum

    Forum finansowe, biznes forum poruszające tematyki takie jak: inwestycje, finanse, biznes, pomysły na biznes, własna firma, konta bankowe. W tym miejscu możesz zdobywać wiedzę ze świata finansów i biznesu lub dzielić się i wymieniać własnymi doświadczeniami, zawierać nowe znajomości biznesowe. Dołącz do nas :) Pozdrawiamy


Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bierzemy Kredyt Mieszkaniowy: procedura Krok po Kroku
#1
Zaraz dowiesz się jak zająć się Kredytem Mieszkaniowym Krok po Kroku. Po pierwsze musimy określić parametry, które będą miały wpływ na Koszt naszego Kredyty Hipotecznego oraz całą procedurę jego udzielanie i dalszej obsługi. Porównywarka Kredytów Mieszkaniowych zawsze będzie brać do wyliczeń omawiane parametry.
Kredyt Mieszkaniowy to przede wszystkim: Wysokość Raty; Oprocentowanie Nominalne; Oprocentowanie Rzeczywiste; Prowizja; Ubezpieczenie Pomostowe; Polisa na Życie; Ubezpieczenie Niskiego Wkładu Własnego; Wycena Nieruchomości; Weksel; Koszt Wcześniejszej Spłaty; Koszt Przewalutowania; Poziom Finansowania; Okres Spłaty oraz Minimalna i Maksymalna kwota.
Odpowiedz
#2
Całkiem niedawno brałam kredyt i powiem szczerze, nie spodziewałam się, że bank będzie mnie sprawdzał pod tyloma kątami. Oprócz standardowego raportu z BIK oraz potwierdzenia zaświadczeń analizowane było dodatkowo moje konto bankowe. Kredytodawca sprawdza przelewy i płatności kartą między innymi na paliwo, na szkołę dla dziecka, na rachunki czy jedzenie obliczając w ten sposób nasze miesięczne zobowiązanie. Oczywiście bank może sprawdzić tylko i wyłącznie konta wewnętrzne.
Odpowiedz
#3
Punkt pierwszy: wybór banku
Jeżeli jesteś na początku drogi, zadajesz sobie pytanie ? w którym banku najlepiej wziąć kredyt? Aby dokonać najbardziej odpowiedniego wyboru musisz wziąć pod uwagę kilka następujących kwestii:
1. Porównaj oprocentowania. Na oprocentowanie składa się stopa procentowa (która w większości przypadków jest zmienna i zależna od wielkości wskaźników WIBOR lub LIBOR) oraz marża, którą ustala bank. Im niższe oprocentowanie, tym mniej odsetek zapłacisz, a co za tym idzie ? mniejszą ratę miesięczną.
2. Sprawdź, czy bank pobiera prowizję. Banki na ogół ustalają ją na poziomie1 lub 2%. Szukaj promocji. Czasem bank przez pewien okres oferuje zawarcie umowy kredytu bez pobierania prowizji.
3. Dowiedz się, czy bank pozwala spłacić kredyt wcześniej. Sprawdź, jaka jest wysokość ewentualnej prowizji za wcześniejszą spłatę lub czy bank nie nakłada innych wymagań (np. co do kwoty lub terminu spłat).
4. Warto dowiedzieć się, czy bank nie wymaga dodatkowych ubezpieczeń (np. na życie lub niskiego wkładu własnego).
5. Sprawdź, jakich dokumentów wymaga bank. Będą one niezbędne na dalszym etapie ubiegania się o kredyt.
6. Jeżeli rozważasz zaciągnięcie kredytu w obcej walucie, sprawdź czy taką opcję oferuje badany przez Ciebie bank.

Punkt drugi: skompletuj dokumenty i złóż wniosek
Jeżeli wybrałeś już kilka banków, które spełniają Twoje oczekiwania, czas podjąć kolejne decyzje. Zanim jednak będziesz mógł podjąć dalsze, bardziej konkretne kroki, złóż wniosek wraz z wymaganymi dokumentami. Nie ograniczaj się tylko do jednego banku, złożenie wniosku jest niezobowiązujące. Każdy bank nieco inaczej kształtuje katalog wymaganych dokumentów. Z całą pewnością będziesz musiał przedstawić dwa dokumenty tożsamości, informację o zarobkach oraz dokumenty dotyczące nieruchomości, którą chcesz nabyć.

Punkt trzeci: okres spłaty i wkład własny
W następnej kolejności bank zbada twoją zdolność kredytową. Już tutaj warto zastanowić się nad dwoma istotnymi kwestiami. Jak długi będzie okres kredytowania? Czy i w jakiej wysokości dysponuję wkładem własnym? Twoja zdolność kredytowa zostanie zdecydowanie lepiej oceniona w przypadku dłuższego okresu spłaty i udziału w zakupie nieruchomości poprzez wniesienie wkładu własnego.
To, czy zaciągniesz kredyt na 10, 20 czy też 30 lat wpłynie na wysokość rat miesięcznych. Będą one tym niższe, im dłuższy okres spłaty wybierzesz. Kredyt na długi okres to jednak zdecydowanie większe odsetki.
Na ogół banki wymagają, abyś brał udział w finansowaniu zakupu nieruchomości poprzez wniesienie około 20% wkładu własnego. Jeżeli nie jesteś w stanie tego uczynić, bank może zażądać ubezpieczenia brakującego wkładu własnego, które przeciętnie wynosi 3?3,5% brakującej kwoty. W żadnym razie nie warto pozbawiać się wszelkich oszczędności. Kredyt będzie spłacany latami, a nikt nie jest w stanie zagwarantować nam całkowicie stabilnej sytuacji finansowej przez cały ten okres.

Punkt czwarty: waluta i raty
W międzyczasie musisz zdecydować, czy chcesz wziąć kredyt w złotówkach, czy też może w jednej z oferowanych walut obcych. Kredyt walutowy to na ogół niższe oprocentowanie, ale i ryzyko wahań kursowych. Kredyt w walucie polskiej gwarantuje większy spokój, ale bankowi oddasz nieco więcej.

Decyzja dotycząca rat sprowadza się do wyboru ? raty równe czy malejące. Jeżeli aktualnie dysponujesz (i w kolejnych paru latach będziesz dysponował) większą sumą pieniędzy, możesz zdecydować się na raty malejące. Jeśli chcesz przez cały okres kredytowania spłacać tę samą kwotę, raty równe są dla ciebie najlepsze. Pamiętaj, że raty malejące gwarantują także nieco niższy koszt kredytu.

Punkt piąty: podpisanie umowy przedwstępnej i oczekiwanie na podjęcie decyzji
Bank będzie potrzebował kilkunastu dni na podjęcie decyzji, czy udzielić ci kredytuc czy też nie. Zanim jednak w ogóle zabierze się do pracy, musisz przedstawić mu podpisaną wcześniej z deweloperem umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości. Biorąc pod uwagę wszelkie wyżej wskazane okoliczności, bank wyda decyzję ? pozytywną bądź nie. Pozytywna decyzja zawiera proponowane przez bank warunki kredytu. Nie jest ona dla Ciebie wiążąca. To Ty wybierasz, czy z danym bankiem umowę podpiszesz, czy też zdecydujesz się na inny. Możesz również negocjować warunki kredytu.

Punkt szósty: podpisanie umowy z bankiem i uruchomienie kredytu
Jeżeli obie strony (tzn. bank i jego klient) są zadowoleni z warunków kredytu, mogą podpisać umowę. Pamiętaj, aby przeczytać ją bardzo uważnie. Umowa zostaje niemal sfinalizowana. Aby uruchomić kredyt musisz jednak spełnić jeszcze kilka istotnych warunków. Po pierwsze, musisz przedstawić bankowi ostateczną umowę zawartą z deweloperem. Po drugie, konieczne jest uiszczenie wszelkich opłat związanych z wpisaniem do księgi wieczystej hipoteki na nieruchomości. Dopiero wówczas kredyt zostanie uruchomiony.

Pamiętaj, że faktyczny wpis hipoteki nastąpi, zapewne, dopiero kilka bądź nawet kilkanaście tygodni po wypłacie pieniędzy. Jak najszybciej dostarcz do banku odpis z księgi wieczystej.
Odpowiedz
#4
Chyba najłatwiej jest wziąć kredyt w banku, w którym jest się stałym klientem. Mój teść ostatnio załatwiał kredyt mieszkaniowy i tam, gdzie od lat ma konto i spłacał mniejsze i większe pożyczki, tam otrzymał najlepsze warunki kredytowania nieruchomości, choć dla innych, nowych klientów, w porównywarkach kredyt z tego akurat banku nie wychodził zbyt korzystnie.
Odpowiedz
#5
Brakuje takich rzeczowych i aktualnych poradników typu krok po kroku w przypadku brania kredytu. Szkoda, że nikomu nie chce się nic na ten temat pisać Smile
Odpowiedz
#6
Witam serdecznie, w najbliższym czasie zostanie udostępniony taki poradnik.
Odpowiedz
#7
Najważniejsze to dobrze przeczytać umowę.
Odpowiedz
 

Ostatnie tematy użytkownika inspekcja
WątkiDataOdpowiedziUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Biznes Forum

Zarejstreuj się na biznes forum. Masz dobre pomysły na biznes? Dobrze trafiłeś! Na biznes forum zawsze znajdziesz pomoc. Wejdź również na nasze forum finansowe by się poradzić, podpowiemy Ci jakie oferty finansowe możesz wybrać, aby zwiększyć swoje zyski.

Linki

  • Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom