• Forum finansowe oraz biznes forum poruszające tematyki takie jak: inwestycje, finanse, biznes, pomysły na biznes, własna firma, konta bankowe. W tym miejscu możesz zdobywać wiedzę ze świata finansów i biznesu lub dzielić się i wymieniać własnymi doświadczeniami, zawierać nowe znajomości biznesowe. Dołącz do nas :) Pozdrawiamy


Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zwolnienie z obowiązku stosowania kasy fiskalnej
#1
Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca, dokonujący wyłącznie sprzedaży usług świadczonych drogą elektroniczną na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz takich osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą dla których nabywanie usług świadczonych przez podatnika nie będzie związane z prowadzoną działalnością w sytuacji, gdy zapłata za te usługi następuje w ten sposób, że nabywcy usług najpierw deponują na rachunku bankowym podatnika określoną kwotę, następnie zaś z tej kwoty przelewane jest na inny rachunek bankowy wynagrodzenie Wnioskodawcy stanowiące jego całkowity przychód z tytułu uświadczonych usług, jest zwolniony z obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku sygnowanym datą 11 lutego 2011 r. (data wpływu 9 marca 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 16 maja 2011 r. (data wpływu 18 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 marca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 16 maja 2011 r. o podpis na złożonym wniosku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza prowadzić działalność polegającą na zorganizowaniu i prowadzaniu portalu internetowego, w ramach którego użytkownicy będą mogli grać w gry logiczne zręcznościowe. Użytkownicy będą grać o ustalone między sobą stawki, zaś w chwili wygranej podatnik będzie pobierał od stawki, o którą uczestnicy grali wynagrodzenie prowizyjne, określone jako ułamkowa część stawki.
Rozliczenia z użytkownikami będą wyglądały następująco: każdy z uczestników będzie dokonywał wpłat na rachunek bankowy prowadzony przez Zainteresowanego. Wpłaty będą dokonywane przelewem lub za pomocą karty kredytowej. Wpłacone kwoty będą pozostawały zdeponowane na rachunku bankowym podatnika do momentu, gdy użytkownik portalu postanowi wykorzystać je do udziału w grze oferowanej przez portal.
W takiej sytuacji gracz deklarować będzie ? w drodze elektronicznej wysokość stawki, którą uzgodnił z przeciwnikiem. Uzgodniona stawka nie będzie mogła przewyższać wartości środków zdeponowanych przez użytkownika ? użytkownik będzie zatem mógł deklarować udział tylko w grze toczącej się maksymalnie o taką kwotę, jaką zdeponował wpłacając na rachunek bankowy Wnioskodawcy (i jakiej nie wykorzystał biorąc udział w innych grach). Po zakończeniu gry, Zainteresowany obliczy wysokość należnej sobie prowizji i kwotę odpowiadającą tej prowizji przeleje na inny rachunek bankowy prowadzony przez niego. Kwota prowizji stanowić będzie wynagrodzenie podatnika. Nadwyżka zadeklarowanej przez użytkowników stawki, ponad prowizję pobrana przez Wnioskodawcę, przelewana będzie przez podatnika temu użytkownikowi, który wygrał grę i stanowić będzie wygraną tego użytkownika.
Klientami Zainteresowanego (osobami korzystającymi z portalu) będą osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej oraz takie osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą dla których użytkowanie portalu nie będzie związane z prowadzoną działalnością. Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do posiadania kasy rejestrującej dla potrzeb ewidencjonowania sprzedaży. Podatnik będzie prowadził podatkową księgę przychodów i rozchodów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca, dokonujący wyłącznie sprzedaży usług świadczonych drogą elektroniczną na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz takich osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą dla których nabywanie usług świadczonych przez podatnika nie będzie związane z prowadzoną działalnością w sytuacji, gdy zapłata za te usługi następuje w ten sposób, że nabywcy usług najpierw deponują na rachunku bankowym podatnika określoną kwotę, następnie zaś z tej kwoty przelewane jest na inny rachunek bankowy wynagrodzenie Wnioskodawcy stanowiące jego całkowity przychód z tytułu uświadczonych usług, jest zwolniony z obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących...
Zdaniem Wnioskodawcy, w sytuacji gdy dokonuje on wyłącznie sprzedaży usług świadczonych drogą elektroniczną na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz takich osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, dla których nabywanie usług świadczonych przez Zainteresowanego nie będzie związane z prowadzoną działalnością, zaś za te usługi następuje w ten sposób, że nabywcy usług najpierw deponują na rachunku bankowym...

źródło : podatki.biz
Odpowiedz

#2
ogólnie rzecz biorąc podobno ma spaść do 20.000zł
powyżej tego trzeba prowadzić kasę rejestrującą (fiskalną)
Odpowiedz
 

Ostatnie tematy użytkownika Bukoo92
WątkiDataOdpowiedzi
Słabnący dolar11.08.2011, 19:214
FOREX META TRADER 411.08.2011, 19:191
PDK11.08.2011, 19:152
Santander Bank11.08.2011, 19:143
mBank11.08.2011, 19:131




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Biznes Forum

Forum biznesu i finansów. Masz dobry pomysł na biznes? Dobrze trafiłeś! Na biznes forum zawsze znajdziesz pomoc. Wejdź również na nasze forum finansowe by się poradzić, podpowiemy Ci jakie oferty finansowe możesz wybrać, aby zwiększyć swoje zyski.

Linki

  • Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom