• Forum finansowe oraz biznes forum poruszające tematyki takie jak: inwestycje, finanse, biznes, pomysły na biznes, własna firma, konta bankowe. W tym miejscu możesz zdobywać wiedzę ze świata finansów i biznesu lub dzielić się i wymieniać własnymi doświadczeniami, zawierać nowe znajomości biznesowe. Dołącz do nas :) Pozdrawiamy


Ocena wątku:
 • 2 głosów - średnia: 3
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Umowa zlecenie, a szkolenie BHP
#1
Star 
[Obrazek: vlon.jpg]

Bezpieczeństwo i higiena pracy powinny być zapewnione wszystkim pracownikom. Kodeks pracy wyraźnie reguluje wytyczne z tym związane. Przepisy wprowadzone ostatnio pokazują, że obowiązek ten dotyczy nie tylko osób zatrudnionych na umowę o pracy, ale również wszystkich związanych umową zlecenie i umową o dzieło.

Przepisy zostały zmienione i wprowadzone do użytku 1 lipca 2007 roku. Jednocześnie weszły w obieg także przepisy Ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, które zmieniły artykuły 304 i 304? Kodeksu pracy. W myśl art. 304§1: ?Pracodawca jest obowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy, o których mowa w art. 207§2, osobom fizycznym, wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, a także osobom prowadzącym w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę na własny rachunek działalność gospodarczą?.

Obowiązki pracodawcy z tego tytułu

Artykuł 207 Kodeksu prawa ustala szczegółowo obowiązki pracodawcy w zakresie zapewnienia odpowiednich warunków pracy. Zapisy te bardzo dokładnie określają, w jaki sposób pracownik powinien być chroniony przez zatrudniającego. Mowa tutaj o ochronie zdrowia i życia. Pracodawca powinien zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy, a także wykorzystywać potrzebne do tego osiągnięcia nauki i techniki. Każdy zatrudniający powinien szczególnie doprowadzić do:
 • zapewnienia wykonania zaleceń społecznego inspektora pracy,
 • organizowania pracy w sposób zapewniający jednocześnie bezpieczne i higieniczne warunki pracy,
 • zapewnienia rozwoju odpowiednich działań zapobiegającym wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym,
 • zapewnienia przestrzegania w zakładzie pracy przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
 • reagowania bezpośredniego na potrzeby w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy,
 • uwzględniania ochrony zdrowia pracownic w ciąży i karmiących piersią oraz młodocianych pracowników,
 • zapewniania wykonania nakazów czy zarządzeń wydawanych przez organy nadzoru nad warunkami pracy.

Każdy pracodawca powinien zapewnić higieniczne i bezpieczne warunki pracy wszędzie tam, gdzie świadczona jest praca w jego firmie. Obowiązki w tym zakresie także dotyczą pracowników, którzy powinni być odpowiednio zaznajomieni z zasadami pracy oraz zaistniałymi zdarzeniami.

Obowiązki pracownika

Każdy pracownik powinien przestrzegać postanowień obowiązków Kodeksu pracy. Zgodnie z art. 304? Kodeksu pracy: ?Obowiązki, o których mowa w art. 211, w zakresie określonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę, ciążą również na osobach fizycznych wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę lub innym podmiot organizujący pracę, a także na osobach prowadzących na własny rachunek działalność gospodarczą, w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę?. Pracownicy powinni:
 • posiadać wiedzę na temat przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
 • brać udział w odpowiednich szkoleniach i egzaminach związanych z BHP,
 • wykonywać wszystkie powierzone prace zgodnie z przepisami, jak i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,
 • dbać o należyty stan maszyn i sprzętu, jak również o porządek w miejscy pracy,
 • stosować środki i odzież ochronną,
 • poddawać się wstępnym, okresowym, jak i kontrolnym badaniom lekarskim,
 • zawiadamiać ? w każdej zaistniałej sytuacji ? o każdym zauważonym wypadku w miejscu pracy lub zdarzeniu, które może zagrażać zdrowiu lub życiu pracowników,
 • współdziałać z przełożonymi w zakresie wypełniania obowiązków dotyczących bezpośrednio bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jak widać, powyższa ustawa nakłada obowiązki na pracowników. Wszystkie wytyczne mają wpływać na polepszenie warunków pracy oraz przeciwdziałać możliwości wystąpienia wypadków.

Koszt związany ze szkoleniem BHP

Obowiązek szkolenia pracowników w zakresie Bezpieczeństwa i higieny pracy zależy zawsze od charakteru pracy. W przypadku umów cywilnoprawnych koszty takich badań ustalają zawsze zainteresowane strony między sobą. Działa tutaj zasada dowolności, gdyż ustawodawca nie zamieścił w tym temacie ograniczeń. Koszty szkolenia BHP mogą zatem być po stronie pracodawcy lub zatrudnionego. Możliwości dotyczące kosztów takich szkoleń mogą być także podzielone. Pracownik zatrudniony w oparciu o umowę cywilnoprawną nie może być zmuszony do szkoleń i w takim przypadku pracodawca może skorzystać z regulacji Kodeksu cywilnego, gdyż nie obowiązują tutaj przepisy Kodeksu pracy.

Artykuł opracowany przez redakcję portalu Żywiec Praca.
Odpowiedz

 

Ostatnie tematy użytkownika Adrian
WątkiDataOdpowiedzi
Informacja ! Nowa odsłona forum.13.12.2013, 11:311
Forum Finanse07.10.2013, 12:433
Polityka prywatności24.05.2013, 07:580
Najlepsze karty bankowe13.03.2013, 10:540
Najlepsze ubezpieczenia w Polsce13.03.2013, 10:500
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Biznes Forum

Forum biznesu i finansów. Masz dobry pomysł na biznes? Dobrze trafiłeś! Na biznes forum zawsze znajdziesz pomoc. Wejdź również na nasze forum finansowe by się poradzić, podpowiemy Ci jakie oferty finansowe możesz wybrać, aby zwiększyć swoje zyski.

Linki

 • Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom