• Forum finansowe oraz biznes forum poruszające tematyki takie jak: inwestycje, finanse, biznes, pomysły na biznes, własna firma, konta bankowe. W tym miejscu możesz zdobywać wiedzę ze świata finansów i biznesu lub dzielić się i wymieniać własnymi doświadczeniami, zawierać nowe znajomości biznesowe. Dołącz do nas :) Pozdrawiamy


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Techniki motywacyjne oszczędzania
#1
Problem oszczędzania jest bardzo popularny i boryka się z nim większość z nas. Oczywiście od każdej reguły są wyjątki i na pewno znajdą się też tacy, dla których oszczędzanie nie stanowi najmniejszego problemu ? wiedzą jak to skutecznie robić, a przede wszystkim jak zacząć odkładać pieniądze. Bo okazuje się, że najwięcej trudności przysparza nam właśnie rozpoczęcie tego procesu. Zastanówmy się zatem, jak się zmotywować do rozpoczęcia oszczędzania od zaraz, bez kolejnego dnia zwłoki.

1. Wizualizacja celu

Pieniądze są tylko środkiem do celu i kiedy patrzymy na banknoty, nie wywołują one w nas żadnych większych emocji ? nawet jeśli jest ich całkiem sporo. Zdecydowanie bardziej przemawia do nas wizja długich wakacji spędzonych w pięknym zakątku świata albo nowocześnie i ze smakiem urządzonego salonu. I o to chodzi ? żeby obrać sobie cel, zwizualizować go i konsekwentnie do niego dążyć. Jest to metoda, bez zastosowania której nie sposób zacząć gromadzić pieniądze.

2. Opracowanie celów krótkoterminowych

Dodatkową motywację mamy wtedy, kiedy ogólnie brzmiący cel: ?chcę być bogaty?, zastąpimy konkretami, czyli na przykład: ?do końca 2013 roku chcę uzbierać co najmniej 15 tys. zł, a do 2014 30 tys. zł?. W ten sposób rozbijamy długoterminowy cel na krótsze odcinki. Dzięki temu wiemy na jakim jesteśmy etapie i przy okazji staranniej kontrolujemy postępy naszego oszczędzania.

3. Spłacenie długów

Przed rozpoczęciem oszczędzania, bardzo istotne jest spłacenie dotychczasowych długów. Jeśli je posiadasz, to z pewnością właśnie one były dla Ciebie impulsem do zmiany nawyków finansowych. Dlatego też, zanim zaczniesz myśleć o finansowym luzie w przyszłości, najpierw pozbądź się finansowego garbu z przeszłości.

4. Kontrola wydatków poprzez zapisywanie ich

Kontrola wydatków to podstawa oszczędzania. Bez tego nie sposób zacząć, a na pewno w bardzo łatwy sposób można się zniechęcić i stracić motywację. Prostym i skutecznym sposobem jest zbieranie wszystkich paragonów, kwitków i rachunków i wrzucanie ich do przeznaczonego na ten cel pudełka. Kolejnym krokiem powinno być zapisywanie raz w tygodniu każdego, nawet najdrobniejszego wydatku albo na kartce papieru albo w jakimś prostym arkuszu kalkulacyjnym.

5. Stworzenie domowego planu wydatków

Ważnym i niezastąpionym sposobem na zmotywowanie się do oszczędzania jest odpowiednie rozplanowanie wydatków. Wyobrażasz sobie skutecznie działające przedsiębiorstwo, które nie ma rzetelnej księgowości? Samo zapisywanie poczynionych już wydatków jest pierwszym krokiem, ale kolejnym powinno być zaplanowanie wydatków na każdy najbliższy miesiąc. Warto na początku miesiąca ułożyć nowy budżet, czyli inaczej mówiąc plan wydatków na nadchodzące 4 tygodnie, skonfrontowany oczywiście z wpływami. Rozplanowanie wydatków pomaga opanować pokusę ponoszenia nagłych, niespodziewanych i bardzo często zbędnych kosztów.

6. Ciągła motywacja

Paradoksalnie, najlepszą techniką motywacyjną pomagającą w oszczędzaniu, jest znalezienie swojej motywacji i utrzymywanie jej na najwyższym poziomie. Bo oszczędzanie to nie tylko matematyka, ale przede wszystkim psychologia. Dlaczego płakać nad niezapłaconymi rachunkami, skoro można cieszyć się możliwością wyboru, na co wydać pieniądze.

7. Rozpoczęcie od małych kroków

Pamiętaj, żeby stosować technikę małych kroków. Nie zakładaj sobie, że zaczniesz oszczędzać na wszystkie możliwe sposoby naraz. Nie zapominaj też o tym, że najmniejsze kwoty najłatwiej wypływają z portfela, wytwarzając przy tym wysokie wydatki.

Jeżeli zastosujesz się do powyższych rad, rozpoczęcie procesu oszczędzania z pewnością przyjdzie Ci z łatwością. Nakreśl sobie cel, a następnie rozbij go na mniejsze cele, które są łatwiejsze do realizacji. Spłać swoje dotychczasowe długi, a potem kontroluj wydatki poprzez zapisywanie ich i stworzenie domowego budżetu. Zacznij od małych kroków i nie zapominaj, że ciągła motywacja jest kluczem do sukcesu. Powodzenia!
Odpowiedz

#2
Dzięki za cenne rady - ja staram się oszczędzać, nie zawsze wychodzi. Chyba pora zabrać się do tego z głową, Porządnie wszytsko planować.
Odpowiedz
#3
najgorzej z tym stworzeniem budżetu, zabieram się za to już od dawna, ale niestety nie wychodzi :/
Odpowiedz
 

Ostatnie tematy użytkownika Omnifinanse
WątkiDataOdpowiedzi
Na co zwracać uwagę przy wyborze lokat06.12.2012, 09:3813
O ocenie punktowej BIK06.12.2012, 09:380
W którym banku zaciągnąć kredyt studencki?04.12.2012, 12:116
Tanie podróżowanie04.12.2012, 12:0829
Blog z proadami finansowymi04.12.2012, 12:024
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Biznes Forum

Forum biznesu i finansów. Masz dobry pomysł na biznes? Dobrze trafiłeś! Na biznes forum zawsze znajdziesz pomoc. Wejdź również na nasze forum finansowe by się poradzić, podpowiemy Ci jakie oferty finansowe możesz wybrać, aby zwiększyć swoje zyski.

Linki

  • Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom