• Forum finansowe oraz biznes forum poruszające tematyki takie jak: inwestycje, finanse, biznes, pomysły na biznes, własna firma, konta bankowe. W tym miejscu możesz zdobywać wiedzę ze świata finansów i biznesu lub dzielić się i wymieniać własnymi doświadczeniami, zawierać nowe znajomości biznesowe. Dołącz do nas :) Pozdrawiamy

Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 3.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Samodzielna księgowość
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Obecnie płace księgowej 180 zł/miesięcznie. W skali roku to ponad 2 tys zł czyli podwójny ZUS. Czy ktoś z was prowadzi samodzielną księgowość? Czy jest to trudna sprawa?
Odpowiedz

Sam prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Jest to typowe samozatrudnienie. W mojej firmie każdy tak praktycznie jest zatrudniony. Wystawiam raz w miesiącu fv. Nie korzystam z usług księgowej czy biura rachunkowego. Do samodzielnego rozliczania wykorzystuje program księgowy SAMozatrudnienie. Obliczam przy jego pomocy podatek dochodowy, deklaracje VAT, fakturowanie, rozliczam auto, kontroluje zapłaty do ZUS czy US. Działam tak już drugi rok. Oszczędzam 200 zł/miesięcznie na księgowej Smile bo tyle płaciłem wcześnej.
Odpowiedz
Inną opcją z jakiej możesz skorzystać jest księgowość internetowa (online) (np mksiegowa.pl). Piszesz, że teraz płacisz 180 netto za usługi to tutaj masz taki abonament za 49 zł. Jest tam kilka filmików instruktażowych dzięki którym szybko poznasz funkcjonalności systemu. Sam pracuję jako freelancer i dużo jeżdżę po kraju więc możliwość dostępu do dokumentów z każdego miejsca w kraju bardzo mi odpowiada. Wystawiam za jego pomocą fv, podgląd do należności i zobowiązań które muszę uregulować, rozliczanie auta itd. Gdy czegoś nie wiem, zawsze mogę skorzystać z konsultacji.
Odpowiedz
Można także skorzystać z księgowości zdalnej w Sygnatura Nasza księgowa posiada ubezpieczenie OC oraz certyfikat Ministra Finansów. Dzięki upoważnieniu reprezentuje Państwa firmę w urzędach. Pełna księgowość od 250 zł brutto, KPiR od 100 zł brutto!
Odpowiedz
Myślę, że w przypadku jednoosobowej firmy prowadzenie księgowości nie jest niczym skomplikowanym. Podejrzyj i podpytaj swoją księgową o wszystko, co robi, zdobądź wiedzę w tym zakresie (Internet to w tej chwili skarbnica) i próbuj Smile Powodzenia

Sygnature wstawiamy w panelu użytkownika
Odpowiedz
Nie jest to trudna rzecz, wystarczy udać sie na szkolenie tego typu.
Odpowiedz
Tu nie chodzi o trudność. Chociaż nie zgodzę się, że to nie jest trudne. Chodzi o czas, który lepiej poświęcić na to co przynosi dochody, zamiast rozliczać podatki. Oczywiście można to robić samemu, ale trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw.
Oddaj swoje podatki w ręce profesjonalistów z biura rachunkowego i zajmij się tym co lubisz w swoim biznesie.
Odpowiedz
 Podziękowali: ecoo
Zagadzam się. Każdy powinen sam zdecydować, czy chce zarabiać czy grzebać w przepisach.
Obliczaj zużycia paliwa za pomocą kalkulatora spalania paliwa
Odpowiedz
ja mam małą firmę i sama prowadzę sobie księgowość nie jest to trudne Smile
Odpowiedz
W teorii wszystko jest proste, a potem praktyka sprowadza nas na ziemię. Problemy pojawiają się, gdy dostaniemy fakturę z UE lub z poza unii. Albo kupimy sobie samochód na firmę i teraz co z tym zrobić? Oczywiście można się dokształcić, ale to jest czas, który trzeba poświęcić. Czy jedna faktura będzie tego warta? Dla jednych będzie to nowe doświadczenie, a dla innych strata czasu. Niech każdy sam sobie odpowie czy warto, bo nie ma jednej słusznej drogi.
Obliczaj zużycia paliwa za pomocą kalkulatora spalania paliwa
Odpowiedz
Ja wiem, że nawet przy małej firmie sama bym sobie nie poradziła, wolę korzystać z biura rachunkowego, jak mam jakąś wątpliwość to dzwonię i mi tłumaczą, a tak to nie dość, że człowiek musi na to wszystko poświęcać sporo czasu zamiast zająć się zarabianiem pieniędzy, to jeszcze nigdy nie ma pewności, czy wszystko dobrze policzył i zrobił.
Odpowiedz
Przy większej firmie dobrze sprawdza się własna księgowa, która jest zawsze na miejscu
Odpowiedz
Najgorszy jest VAT, terminy zaliczeń w koszty, amortyzacja itp. Mała firma po dobrym kursie, można zaryzykować.
Odpowiedz
Wszystko zależne jakiego rodzaju jest to działalność i co dokładnie wykonujesz, jaki masz obrót. Trzeba brać pod uwagę, ze samemu prowadząc będziesz miał mniej czasu na zarabianie. Moze poszukaj u siebie jakiegoś biura rachunkowe - może będą tańsi w tym zakresie.
Odpowiedz
Niby też słyszałam opinie że to nie jest nic trudnego, ale póki co jeszcze się nie zdecydowałam na konkretne szkolenie, nie wiem właśnie, może się bardziej orientujecie - co z punktu widzenia późniejszej pracy jest efektywniejsze - kurs czy może studia? Nie pojmuje jak tego wszystkiego miałabym się nauczyć w dwa m-ce. A najważniejsze jest to że istnieje później możliwość zrobienia rewidenta księgowego (a na szkoleniach nie zawsze można - zależy tez gdzie)

Niestety nie mam się nawet kogo zapytać. Opis jest taki:

Twoja wiedza i umiejętności:

posiadasz kompleksową wiedzę z zakresu bilansoznawstwa
potrafisz zrobić analizę finansową
analizujesz i interpretujesz wyniki finansowe przedsiębiorstwa
umiesz prowadzić księgę rachunkową
samodzielnie sporządzasz sprawozdania finansowe
posiadasz umiejętność dokonywania rozliczeń podatkowych z urzędami skarbowymi
potrafisz dostrzegać i analizować symptomy zagrożenia przedsiębiorstwa upadłością.

Praca dla Ciebie
Przykładowe miejsca pracy:

własna firma
biuro rachunkowe
banki komercyjne
przedsiębiorstwo prywatne ? dział księgowo-finansowy
firma doradztwa finansowego
firma audytorska.

Przykładowe stanowiska:

księgowy
doradca finansowy
doradca inwestycyjny
specjalista ds. rachunkowych
specjalista ds. planowania wydatków
analityk finansowy
pracownik działu finansowego
kierownik działu finansowego
biegły rewident księgowy (po spełnieniu dodatkowych wymagań).

Źródło: WSB
Odpowiedz
Witam, polecam Epok, to Warszawska firma zajmująca się księgowością, pomoże w zaoszczędzeniu pieniędzy i fachowo zajmie się finansami. Daje także możliwość prowadzenia wirtualnej księgowości. Zachęcam do zapoznania się z ofertą http://www.e-pok.pl/pl/oferta
Odpowiedz
Przy jednoosobowej formie działalności gospodarczej oczywiście warto zrobić wszystko samemu, przy odrobinie praktyki nie jest to takie trudne. Zwłaszcza, że jest dość konkretne wsparcie w postaci dobrych programów do samodzielnego księgowania. Stosunkowo zależne jest to też od rodzaju prowadzenia działalności i ilości sprzedaży towaru czy usług. Jedna forma pozwala przeznaczyć czas na sprawy rachunkowe, a inna forma może zabierać dosłownie cały czas przeznaczony na funkcjonowanie wtedy warto pomyśleć o dobrym biurze rachunkowym.
Odpowiedz
może skorzystaj z programu do fakturowania bizin? jest darmowy więc zerowe koszty a i tak wystawiasz fakturę za samozatrudnienie
Odpowiedz
Jeśli prowadzi się firmę od niedawna i nie ma się doświadczenia w zagadnieniach finansowych (a także prawnych) lepiej jest powierzyć zadania dotyczące księgowania (a być może także prawa doświadczonej firmie. To nie jest aż tak duży wydatek, a ceną jest spokój.
Odpowiedz
Można spokojnie przeprowadzać samodzielną księgowość, jeśli skończy się odpowiednie ku temu kursy. BDO organizuje kursy z zakresu księgowości, kursy rachunkowe, podatkowe itp. Prowadzący zajęcia to doskonali fachowcy wybitni w tej dziedzinie. Można ich o wszystko dopytywać i indywidualnie konsultować. Bardzo fachowa firma!
Odpowiedz
Wszystko zalezy od tego jaki biznes się prowadzi, ale moim zdaniem cięzko samemu prowadzić księgowość, chyba że ma się ku temu kwalifikacje. Ja korzystam z usług spam w Poznaniu i jestem zadowolony, wbrew pozorom koszty też nie są niewiadomo jak wysokie.
Odpowiedz
ja na samym początku prowadzenia firmy porwałem się na samodzielne prowadzenie księgowości, ale to był duży błąd... najlepiej znaleźć biuro, które ma dobre stawki i mniejsza firma tez moze sobie na nie pozwolic Smile ja obecnie korzystam z financialluk i jestem bardzo zadowolony Smile
Odpowiedz
Osobiście księgowość to za trudny temat jak dla mnie ale moge Ci podesłać przydatne dokumenty (w stopce) Smile
Odpowiedz
Osobiście wolę ten czas poświęcić na rozwój firmy niż studiowaniem księgowości. 180 zł/mies. to chyba nie jest znowu kosmiczna kwota, a przynajmniej masz pewność, że dokumenty są poprawnie zaksięgowane.
Odpowiedz
(27.05.2015, 20:48)john78 napisał(a):  Osobiście wolę ten czas poświęcić na rozwój firmy niż studiowaniem księgowości. 180 zł/mies. to chyba nie jest znowu kosmiczna kwota, a przynajmniej masz pewność, że dokumenty są poprawnie zaksięgowane.

Dokładnie, zwłaszcza, że trzeba być na bieżąco. Nie wspominając o błędach, które na pewno spodobają się skarbówce przy kontroli :/
Wzory rezygnacji i instrukcje jak złożyć skuteczne wypowiedzenie umowy OC u Twojego ubezpieczyciela!
Odpowiedz
a ja jestem zdania, że księgowość w małej firmie to około 10 godzin miesięcznie i tyle czasu jestem w stanie poświęcić na (szukanie info, faktury, formularze itp) a z księgowymi też jest różnie
Galanteria biurowa szyta na miarę http://www.kaletnictwo.pl/
Odpowiedz
(10.06.2015, 18:53)moniak80 napisał(a):  a ja jestem zdania, że księgowość w małej firmie to około 10 godzin miesięcznie i tyle czasu jestem w stanie poświęcić na (szukanie info, faktury, formularze itp) a z księgowymi też jest różnie

Zależy jak wyceniasz swój czas, jeśli przez ten czas zarobisz mniej niż miałabyś wydać na księgowego to wtedy jak najbardziej. Dochodzi jeszcze jednak kolejny obowiązek na głowie i to poważny bo każdy malutki błąd może być tragiczny w skutkach.
Wzory rezygnacji i instrukcje jak złożyć skuteczne wypowiedzenie umowy OC u Twojego ubezpieczyciela!
Odpowiedz

Ostatnie tematy użytkownika muniek
WątkiDataOdpowiedzi
Wywiad z sitodrukarzem z pasji03.11.2017, 08:080
Jaka firma do outplacementu11.10.2017, 13:351
Prezenty biznesowe na święta17.09.2017, 09:363
Przepis na kalafiora06.08.2017, 11:482
Wypożyczalnia samochodów w Krakowie31.05.2017, 08:001

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Biznes Forum

Forum biznesu i finansów. Masz dobry pomysł na biznes? Dobrze trafiłeś! Na biznes forum zawsze znajdziesz pomoc. Wejdź również na nasze forum finansowe by się poradzić, podpowiemy Ci jakie oferty finansowe możesz wybrać, aby zwiększyć swoje zyski.

Linki

• Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom