• Forum finansowe oraz biznes forum poruszające tematyki takie jak: inwestycje, finanse, biznes, pomysły na biznes, własna firma, konta bankowe. W tym miejscu możesz zdobywać wiedzę ze świata finansów i biznesu lub dzielić się i wymieniać własnymi doświadczeniami, zawierać nowe znajomości biznesowe. Dołącz do nas :) Pozdrawiamy


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
O ocenie punktowej BIK
#1
Słów kilka o ocenie punktowej BIK
Biuro Informacji Kredytowej udostępnia bankom oraz SKOK-om raporty kredytowe, a wraz z nimi oceny punktowe BIK. Są one wykorzystywane w procesie podejmowania decyzji kredytowych. Klienci o wysokich ocenach punktowych postrzegani są jako bardziej wiarygodni, mają łatwiejszy dostęp do kredytów i mogą spodziewać się atrakcyjnych warunków kredytowania.
Czym jest ocena punktowa BIK?
Ocena punktowa to liczba punktów uzyskanych przez klienta w wyniku zastosowania metody punktowej oceny ryzyka kredytowego. Ocena punktowa dokonywana przez BIK wyliczana jest na podstawie danych o kliencie przekazywanych przez banki i Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe.
Jak oceny punktowe wykorzystywane są przez banki i SKOK-i?
Banki i SKOK-i wykorzystują oceny punktowe do szybkiej, obiektywnej i przejrzystej oceny ryzyka kredytowego swoich klientów. Ocenie punktowej mogą podlegać zarówno dotychczasowi klienci, jak i osoby, które po raz pierwszy zgłosiły się do danego banku lub SKOK-u po kredyt albo na przykład kartę kredytową.
Jakie są konsekwencje wysokiej oceny punktowej dla klienta?
Wysoka ocena punktowa to przede wszystkim łatwiejszy dostęp do kredytów. Wiąże się ona także z atrakcyjniejszymi ofertami skierowanymi do ubiegających się o kredyt ? to znaczy z korzystniejszymi dla klienta warunkami kredytowania. Trzecią konsekwencją, będąca zaletą, jest szybsze podejmowanie decyzji kredytowych przez banki czy SKOK-i, od których zamierzamy pożyczyć pieniądze.
Jak poznać swoją ocenę punktową?
Poznanie swojej oceny punktowej jest bardzo proste. Wystarczy pobrać z Biura Obsługi Klienta BIK odpowiedni raport ? Raport PLUS z Informacją o Ocenie Punktowej. O tym, jak to zrobić, pisałem w artykule pt. Raporty BIK ? część 1.
Czy można mieć wpływ na swoją ocenę punktową?
W przypadku oceny punktowej BIK szczególnie istotny wpływ na jej wysokość ma to, jak klient obsługiwał dotychczas posiadane przez siebie kredyty. Brane są tu także pod uwagę karty kredytowe oraz limity w ROR.
Czy opóźnienia w spłacie kredytu już zawsze będą obniżać ocenę punktową?
Opóźnienia w spłatach i zaległości obniżają ocenę punktową w największym stopniu w ciągu pierwszego roku od momentu wystąpienia zaległości lub opóźnienia. Po upływie trzech lat opóźnienie lub zaległość przestaje obniżać ocenę punktową.
Czy bank podejmuje decyzję o udzieleniu kredytu tylko na podstawie oceny punktowej klienta naliczonej przez BIK?
Nie, podczas podejmowania decyzji kredytowych banki i SKOK-i biorą pod uwagę nie tylko ocenę punktową klienta, lecz także inne czynniki.
Jak często naliczana jest ocena punktowa danego klienta?
Oceny punktowe klientów, których dane przechowywane są w bazie BIK, naliczane są na życzenie banku, SKOK-u lub klienta. Raz naliczona ocena przekazywana jest tylko temu bankowi, SKOK-owi lub klientowi, który o nią poprosił.
http://www.omnifinanse.pl - blog z poradami finansowymi :)
Odpowiedz

 

Ostatnie tematy użytkownika Omnifinanse
WątkiDataOdpowiedzi
Na co zwracać uwagę przy wyborze lokat06.12.2012, 09:3813
W którym banku zaciągnąć kredyt studencki?04.12.2012, 12:116
Tanie podróżowanie04.12.2012, 12:0829
Techniki motywacyjne oszczędzania04.12.2012, 12:052
Blog z proadami finansowymi04.12.2012, 12:024
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Biznes Forum

Forum biznesu i finansów. Masz dobry pomysł na biznes? Dobrze trafiłeś! Na biznes forum zawsze znajdziesz pomoc. Wejdź również na nasze forum finansowe by się poradzić, podpowiemy Ci jakie oferty finansowe możesz wybrać, aby zwiększyć swoje zyski.

Linki

  • Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom