• Forum finansowe oraz biznes forum poruszające tematyki takie jak: inwestycje, finanse, biznes, pomysły na biznes, własna firma, konta bankowe. W tym miejscu możesz zdobywać wiedzę ze świata finansów i biznesu lub dzielić się i wymieniać własnymi doświadczeniami, zawierać nowe znajomości biznesowe. Dołącz do nas :) Pozdrawiamy


Ocena wątku:
  • 6 głosów - średnia: 3.33
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nowa firma a składki
#1
Chciałbym założyć firmę jednoosobową, byłyby to usługi informatyczne. Na co dzień pracuję w innej branży ale mam umowę o prace i wszystkie składki odprowadzane. Czy po założeniu nowej firmy będę musiał płacić wszystkie składki jeszcze raz ? Jeśli tak to by było trochę bez sensu.
www.zpci.pl - szkolenia informatyczne
Odpowiedz

#2
Własna firma to inna osobowość prawna i charakterystyka więc zapewne tak.

Dopnę się jeszcze do pytania, czy orientuje się ktoś z Was jak wyglądać będą rozliczenia VAT od 2013 roku?
Odpowiedz
#3
Witam,
będąc zatrudnionym na umowę o prace i prowadząc własną działalność opłacamy składkę zdrowotną (przy zachowaniu minimalnego wynagrodzenia 1600 zł brutto z etatu) oraz zaliczkę na podatek dochodowy. Należy pamiętać także, że część składki zdrowotnej można odliczyć od podatku dochodowego.

Z pozdrowieniami,
Stopka/Sygnatura
Prestiżowy adres dla firmy w cenie 100 zł brutto
Odpowiedz
#4
W opisywanej przez Ciebie sytuacji mamy do czynienia ze zbiegiem tytułów ubezpieczenia. W takim przypadku przepisy zwalniają przedsiębiorcę z opłacania składek ZUS na ubezpieczenie społeczne w związku z działalnością gospodarczą. Przedsiębiorca jest zobowiązany do opłacania tylko składki zdrowotnej, ale to znacznie mniejszy wydatek, ponieważ przez pierwsze 24 miesiące działania firmy przysługuje młodemu przedsiębiorcy znacząca ulga.

proszę umieszczać link do strony komercyjnej w stopce (sygnatura w panelu użytkownika)
Odpowiedz
#5
Wydaje mi się, że po prostu płacisz wtedy mniejszy ZUS, ale radzę skontaktować się z doradcą, który wszystko dokładnie ci wyjaśni. Pozdrawiam i powodzenia!
Odpowiedz
#6
Początek jest niestety ciężki, ale mimo wszystko własna działalność ma wiele plusów, które można dostrzec po pewnym czasie, na początku to raczej same problemy.

A co do składek to wydaje mi się, że tylko chorobowe i może rentowe. Reszta chyba Cię w tym przypadku nie obowiązuje.
Odpowiedz
#7
Dlatego zacząć można w inkubatorach przedsiębiorczości - idealny sposób żeby nauczyć się prowadzić biznes
Odpowiedz
#8
Inkubator czy nie - składka na ZUS jest taka sama. W przypadku umowy o pracę i najniższej krajowej płacisz tylko składkę zdrowotną.
Oddaj swoje podatki w ręce profesjonalistów z biura rachunkowego i zajmij się tym co lubisz w swoim biznesie.
Odpowiedz
#9
Jak masz nową firmę i nie maiłeś wcześniej masz promocyjny ZUS. Sa tam też inne warunki do spełniania. Jeśli jednak nie masz ich spełnionych pozostaje duża składka lub skorzystanie z jakieś opcji ucieczki z rejestracja firmy do tzw. jakiegoś raju podatkowego. Kwestia przeanalizowania czy będzie to dla ciebie opłacalne.
Odpowiedz
#10
Zwyczajnie starajcie się uciekać z biznesem z Polski - można legalnie. Już o tym pisałem. Zakładacie spółkę w Uk, dalej w Polsce przedstawicielstwo, rocznie daje wam to 15 tysięcy oszczędności, dużo większe świadczenia z ZUS i ogólnie znacznie większy potencjał. Generalnie prowadzenie biznesu w Polsce mija się już z celem.
Odpowiedz
#11
Nie przeszadajmy, że prowadzenie biznesu w Polsce mija się z celem. Oczywiście istnieją bariery natury prawnej. System skarbowy również wymaga poprawy, ale nie jest to coś, co nie pozwala rozwinąć w Polsce prężnie działającej firmy. Z przynoszeniem firmy do innego kraju również trzeba uważać, bo może zostać na nas nałożony podwójny podatek dochodowy.
Odpowiedz
#12
Młody przedsiębiorca ma na 100% obniżone składki, proszę poniżej cytat z artykułu ze strony gofin

Okres, przez który przedsiębiorca może opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od obniżonej podstawy wymiaru, jest ograniczony. Trwa on 24 miesiące kalendarzowe. Liczy się go od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej. Przy ustalaniu czasu trwania ulgi (czyli okresu opłacania składek społecznych od niższej podstawy) bierze się pod uwagę pełne miesiące kalendarzowe

Do okresu korzystania z ulgi wlicza się czas, w którym przedsiębiorca nie miał obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, np. z powodu zawieszenia działalności gospodarczej, podlegania tym ubezpieczeniom z innego tytułu
Odpowiedz
 Podziękowali: Adrian
#13
Wtedy nie płacisz składek ZUS skoro masz umowę o pracę.
Odpowiedz
#14
Niektórych składek nie będziesz musiał płacić więc jeśli coś tam zarobisz na tej działalności, powiedzmy 1000zł to już Ci się opłaca ją założyć
Usługi transportowe, przeprowadzki, transport materiałów http://www.ecco-trans.pl/
Odpowiedz
#15
Najlepiej jak wybierzesz się do zusu i dokładnie zapytasz ile masz płacić
profesjonalne sita do przesiewaczy zobacz na http://kueperpolska.com
Odpowiedz
#16
Z jednej strony umowa o pracę daje luksus wszystkich składek, z drugiej sporo pensji te składki zabierają.
Odpowiedz
 

Ostatnie tematy użytkownika wendaboj
WątkiDataOdpowiedzi
Suszarnia grzybów - dobry pomysł na biznes16.01.2013, 21:1917
Likwidacja monet 1 groszowych16.01.2013, 20:4912
Testy jako nabór, po co ?16.01.2013, 20:455
Program do przeszukiwania sieci10.01.2013, 18:393
Kupowanie na ebay10.01.2013, 18:353
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Biznes Forum

Forum biznesu i finansów. Masz dobry pomysł na biznes? Dobrze trafiłeś! Na biznes forum zawsze znajdziesz pomoc. Wejdź również na nasze forum finansowe by się poradzić, podpowiemy Ci jakie oferty finansowe możesz wybrać, aby zwiększyć swoje zyski.

Linki

  • Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom