• Forum finansowe oraz biznes forum poruszające tematyki takie jak: inwestycje, finanse, biznes, pomysły na biznes, własna firma, konta bankowe. W tym miejscu możesz zdobywać wiedzę ze świata finansów i biznesu lub dzielić się i wymieniać własnymi doświadczeniami, zawierać nowe znajomości biznesowe. Dołącz do nas :) Pozdrawiamy


Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Na co zwracać uwagę przy wyborze lokat
#1
Lokaty bankowe są jedną z najpopularniejszych, a przy tym najbardziej bezpiecznych form inwestowania pieniędzy. Wielu z nas wybierając lokatę, kieruje się przede wszystkim wysokością oprocentowania, a to bardzo złudne. Należy wziąć pod uwagę kilka innych czynników mających znaczący wpływ na atrakcyjność lokaty. Dzięki przeanalizowaniu ofert bankowych pod kątem tych właśnie elementów, z pewnością zaoszczędzisz więcej. Tak więc na co zwrócić uwagę przy zakładaniu lokaty terminowej?
Wysokość oprocentowania
Mimo że nie tylko oprocentowanie jest ważne, to nie da się ukryć, że jego wysokość ma ogromne znaczenie dla przyszłego zysku. Oprocentowanie nominalne podawane jest w reklamach i w żaden sposób nie odzwierciedla naszego rzeczywistego zysku.
Rodzaj oprocentowania
Rozróżniamy oprocentowanie stałe, zmienne i progresywne. Stała stopa procentowa stosowana jest w przypadku lokat zakładanych na krótszy czas i daje ona pewnośc, że oprocentowanie nie zmieni sie w trakcie trwania lokaty. Zmienna stopa procentowa oznacza, że oprocentowanie może ulec zmianie w trakcie trwania lokaty, ponieważ uzależnione jest od zmian stóp procentowych NBP. Progresywna stopa procentowa rośnie wraz z kwotą i długością czasu trwania lokaty.
Częstotliwość kapitalizacji odsetek
Im częstsza kapitalizacja, tym lokata przynosi większy zysk. Banki oferują kapitalizację codzienną, tygodniową, miesięczną, kwartalną, półroczną i roczną. Najkorzystniejsza z punktu widzenia klienta jest oczywiście kapitalizacja codzienna.
Wysokość kwoty lokaty
Okazuje się, że w wielu bankach obowiązuje zasada: im wyższą kwotę wpłacisz na lokatę, tym wyższą stopą procentową uzyskasz. Warto dowiedzieć się, czy wpłacona przez nas kwota na pewno wystarczy, aby uzyskać atrakcyjne oprocentowanie.
Okres trwania lokaty
Banki oferują lokaty miesięczne, kwartalne półroczne i roczne. Ale nie tylko, możemy się zdecydować też na bardzo krótkie okresy, na przykład jednodniowe lub jednotygodniowe albo bardzo długie ? trzy-, pięcio- czy dziesięcioletnie. Lokaty długoterminowe zwykle mają zmienne oprocentowanie, więc nie zapewniają gwarancji zysku.
Dodatkowe opłaty
Wybierając lokatę, warto zwrócić uwagę na to, czy bank pobiera jakieś dodatkowe opłaty, a jeśli tak to jakie i jak wysokie. Najczęściej spotykamy się z opłatami związanymi z założeniem lokaty i oczywiście z jej obsługą. Mogą wystąpić na przykład opłaty za transfer środków z lokaty na konto w innym banku.
Przedterminowe zerwanie umowy
Lokata przynosi pewny, ściśle określony zysk, ale w przypadku zerwania jej przed terminem, grozi Ci utrata całości lub znacznej części odsetek. Ponadto, warto dowiedzieć się, czy oprócz odsetek, nie będziesz musiał zapłacić jakiejś kary umownej.
Lokata jest bezpiecznym i pewnym sposobem oszczędzania pieniędzy. Niemniej jednak, przed wizytą w banku, warto dokładnie sprawdzić warunki, na jakich jest nam oferowana. Zdecydujmy się na taką lokatę, której okres trwania jest dla nas odpowiedni, o najwyższym oprocentowaniu
i z uwzględnieniem czynników, o których sobie opowiedzieliśmy.
http://www.omnifinanse.pl - blog z poradami finansowymi :)
Odpowiedz

#2
Generalnie się zgadzam z tą listą rzeczy na które trzeba zwracać uwagę, ale mam kilka uwag.

(06.12.2012, 09:38)Omnifinanse napisał(a):  Banki oferują kapitalizację codzienną, tygodniową, miesięczną, kwartalną, półroczną i roczną.

Niestety nie. To tylko teoria. W praktyce lokat z kapitalizacją inną niż na koniec okresu deponowania jest tyle co kot napłakał (można je policzyć na palcach jednej ręki drwala po wypadku z piłą łańcuchową).

(06.12.2012, 09:38)Omnifinanse napisał(a):  Najkorzystniejsza z punktu widzenia klienta jest oczywiście kapitalizacja codzienna.

To też nie jest prawda. Przy stosunkowo niewielkich kwotach (np. 1000 zł), kapitalizacja dzienna powoduje, że zapłacimy 23-24% podatku, zamiast 19%. Przy dużych kwotach nie robi to wielkiej różnicy i wtedy rzeczywiście kapitalizacja dzienna jest korzystna (efekt procentu składanego).

(06.12.2012, 09:38)Omnifinanse napisał(a):  Okazuje się, że w wielu bankach obowiązuje zasada: im wyższą kwotę wpłacisz na lokatę, tym wyższą stopą procentową uzyskasz.

Obawiam się, że statystycznie to też nie jest prawda. Zależy jak się trafi. A statystyka wygląda tak:

dla lokat 3m:

kwota 5 tys. - średnie oprocentowanie: 4,27% (30 lokat)
kwota 25 tys - średnie oprocentowanie: 4,07% (23 lokaty)

dla lokat 6m:
kwota 5 tys. - średnie oprocentowanie: 4,28% (27 lokat)
kwota 25 tys. - średnie oprocentowanie: 4,06% (22 lokaty)

dla lokat 12m:
kwota 5 tys. - średnie oprocentowanie: 4,54% (31 lokat)
kwota 25 tys. - średnie oprocentowanie: 4,35% (22 lokat)

Dane z ponad 30 polskich banków.

Od kwoty 50 tys. wzwyż liczba dostępnych lokat drastycznie spada, więc liczenie średniej jest bez sensu, bo do wyboru mamy zaledwie kilka banków (ale niektóre oferują dobre procenty). Dla naprawdę dużych kwot to już chyba tylko private banking, bo niewiele banków da lokatę na kwoty w milionach.
Odpowiedz
#3
Wow niezłą mi tu analizę przeprowadziłeś ,dzięki wielkie za te ciekawe informacje Smile .Według mnie zgadzam się z Tobą w 90 procentach. Al rynek lokat zmienia się jak burza.Lokaty to nie moje oczko w głowie,na to trzeba mieć naprawdę wielki kapitał,inaczej nie widzę sensu.
Odpowiedz
#4
Mnie również nie kręcą lokaty bankowe. To najprostszy sposób na zarobienie dla najbardziej leniwych lub bardziej - najbardziej bojaźliwych osób, które boją się inwestować w coś dochodowego z większym ryzykiem lub są zamknięte na tę wiedzą.

Choć znam osoby, które za nic w świecie nie chcą lokować własnych pieniędzy w nic poza lokatami i nawet są zadowolone. Cóż... kwestia wyborów i własnych oczekiwań.

Dzięki za analizę, bardzo pomocna dla tych którzy chcą dobrze wybrać spośród lokat.
Odpowiedz
#5
Wg mnie, np. studenci czy ludzie starsi, którzy nie mają zbyt wielkiej wiedzy o inwestowaniu, a nie śpieszy im się z zyskiem powinni być najbardziej zainteresowani lokatami. Nie każdy lubi agresywną formę inwestowania, tym bardziej jeśli tych pieniędzy nie ma za dużo.
http://www.omnifinanse.pl - blog z poradami finansowymi :)
Odpowiedz
#6
Czasami śmieszy mnie jeśli widzę jakie toczą się dyskusje na blogach finansowych o jakieś 0,5% procenta ,rozumiem jeśli kwoty które lokujemy na lokatach to kwoty rzędu 80 tyś takie kalkulacje są dobre,ale większość obywateli,lokuje kapitał w wysokości 1000 lub 2 000 ,wiec zyski marne w kalkulacji rocznej. Dla mnie to trochę jednak staromodny sposób pomnażania kapitału,choć dla nie których bardzo bezpieczny.
Odpowiedz
#7
Ja w ogóle nie pakowałbym się w lokaty, to jest jedna z bezpieczniejszych inwestycji ale z tego co piszecie dużo na tym nie da się zarobić, no chyba że ktoś poświęci na lokatę 100tyś zł ale to i tak jest niewielka sumka przychodu. Tę kwotę wolałbym już poświęcić na zakup akcji. Są pewne systemy wyrobione, które obniżają ryzyko i zawsze przynajmniej pozwalają na zwrot wniesionych pieniędzy, oczywiście w skali globalnej ryzyko większe bo nigdy nic nie wiadomo czy w danym dniu nie będą same spadki, ale przecież maklerzy to spece i doradzić potrafią więc ja osobiście zaryzykowałbym bardziej bo lokaty to takie bardziej przezimowanie pieniędzy niż faktyczny zarobek.

________________________
Biznes plany
Odpowiedz
#8
Wiadomo, im większy kapitał tym większy zysk. Ale mając zbyt małą kwotę by inwestować np. w kruszce czy akcje, to chyba lokata jest jedną z niewielu opcji inwestycji. Można też traktować lokatę jako sposób na oszczędzanie, wkładając np. 3 000 zł na lokatę na pół roku, przez ten czas nie wydamy tych pieniędzy. Wg mnie lokaty są dobre dla osób opisanych powyżej i dla tych z małym budżetem do rozdysponowania.
http://www.omnifinanse.pl - blog z poradami finansowymi :)
Odpowiedz
#9
Dla mnie nie istnieje coś takiego jak szybki zysk dlatego jestem za lokatami i innymi formami oszczędzania.
Polecam: Buty robocze

Odpowiedz
#10
joobler, a jakie masz swoje sposoby na oszczędzanie? Pytam bo zbieram takie sposoby i opisuje je w poradniku do oszczędzania na swoim blogu. Może podzielisz się swoimi doświadczeniami? Smile
http://www.omnifinanse.pl - blog z poradami finansowymi :)
Odpowiedz
#11
Ja gdy zawierałem swoją lokatę to sprawdzałem czy w przypadku zerwania ponoszę koszty. Wybieram taką w której nie ponoszę.

_______________________
oczyszczanie organizmu - poczytaj o tym
Odpowiedz
#12
Największym dotąd problemem jest to, że Polacy trzymają środki na nieoprocentowanych ROR-rach, a mniej to, że częściej wybierają lokaty, czy konta oszczędnościowe zamiast inwestować Wink.

Z czego to wynika?
Wydaje mi się, że jednak wynika to z polityki banków, które w większości (z kilkoma wyjątkami np BGŻ Optima) zachęcają klientów coraz to nowszymi promocjami związanymi jednak z ROR-ami. Te same banki często też nie mają nic ciekawego do zaproponowania jeśli chodzi o lokaty. Szczególnie starzy klienci ze "starymi" środkami nie otrzymują możliwości założenia lokaty na interesującym %.
Odpowiedz
#13
Najważniejsze to czy odsetki są nam zwracane w przypadku zerwania lokaty przed czasem Smile
Odpowiedz
#14
No i rzeczywiste oprocentowanie lokat-warto na to zwrócić uwagę. Prawdą jest że lokaty są już przestarzałą formą oszczędzania. Teraz trendem jest inwestowanie w obligacje nie tylko skarbowe, ale też korporacyjne. Warto się pochylić nad ta forma inwestycji, bo zwrot jest o wiele wyższy niż w przypadku lokat.
Odpowiedz
 

Ostatnie tematy użytkownika Omnifinanse
WątkiDataOdpowiedzi
O ocenie punktowej BIK06.12.2012, 09:380
W którym banku zaciągnąć kredyt studencki?04.12.2012, 12:116
Tanie podróżowanie04.12.2012, 12:0828
Techniki motywacyjne oszczędzania04.12.2012, 12:052
Blog z proadami finansowymi04.12.2012, 12:023

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Podręczny ranking lokat na smartfona ProstyCzłowiek 1 850 13.12.2013, 01:12
Ostatni post: habilit
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Biznes Forum

Forum biznesu i finansów. Masz dobry pomysł na biznes? Dobrze trafiłeś! Na biznes forum zawsze znajdziesz pomoc. Wejdź również na nasze forum finansowe by się poradzić, podpowiemy Ci jakie oferty finansowe możesz wybrać, aby zwiększyć swoje zyski.

Linki

  • Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom