• Forum finansowe oraz biznes forum poruszające tematyki takie jak: inwestycje, finanse, biznes, pomysły na biznes, własna firma, konta bankowe. W tym miejscu możesz zdobywać wiedzę ze świata finansów i biznesu lub dzielić się i wymieniać własnymi doświadczeniami, zawierać nowe znajomości biznesowe. Dołącz do nas :) Pozdrawiamy

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Księgowa czy e-księgowa?
Co sądzicie, że lepiej się sprawdzi? Księgowa, czy e-księgowa? Która jest tańsza "w utrzymaniu" ?
Odpowiedz

Myślę, że zwykła księgowa. Na pewno nie jest tańsza "w utrzymaniu", ale na pewno bardziej pracowita i bardziej stabilna i dyspozycyjna, niż "e-księgowa".
Odpowiedz
A ja natomiast myślę odwrotnie od Pana powyżej. Wink E-księgowa jest znacznie wydajniejsza, pomimo, że jest "e". Jest tańsza, wydajniejsza... czego chcieć więcej? Polecam naprawdę, bo warto takową posiadać.
Odpowiedz
Tak, księgowość internetowa jest o wiele tańsza, ale czasami zgubna jeśli chodzi o jakość. Każdy jednak powinien sprawdzać wszelkie systemy z tego zakresu i wybrać coś dla siebie, według mnie to najlepsze rozwiązanie w tym wypadku. Kesiegowa naziemna, zawsze będzie prawić nam jakość, internetowa jest często zwolniona od odpowiedzialności.
Odpowiedz
A e-księgowości można sporo zaoszczędzić. Polecam zerknięcie na porównanie:księgowość internetowa
Odpowiedz
To ja może spróbuję nieco szerzej wyjaśnić ten temat i udowodnić co tak na prawde nam się najbardziej opłaca. Rozliczanie samemu, wynajęcie księgowej, czy wynajęcie biura rachunkowego

Spośród trzech opcji ? biuro r., księgowy na etat, samodzielna księgowość to ostatnia jest najkosztowniejsza . Po pierwsze dlatego, że nie jesteś w stanie śledzić wszystkich zmian na bieżąco co może uderzyć Cię po kieszeni od razu (zmiana była korzystna, a ty o niej nie wiedziałeś) lub trochę później (zmiana była niekorzystna, ale nie wiedziałeś o niej i zrobiłeś ?po staremu? ? płacisz karę). Po drugie, Ty po prostu nie masz czasu na księgowość swojej firmy, bo przedmiotem twojej działalności jest zupełnie co innego. Jeśli sam robisz księgowość, bo masz fajny program to okazuje się, że musisz:
? uporządkować dokumenty,
? wprowadzić dokumenty do programu księgowego,
? sprawdzić poprawność zewidencjonowanych danych,
? obliczyć podatek,
? zrobić deklarację do US i ZUS,
? zapłacić kwoty obliczone przez Ciebie,
? zrobić dodatkową dokumentację np. kilometrówka lub dowód wewnętrzny,
? wytłumaczyć w US dlaczego tak, a nie inaczej.
To tylko niezbędne minimum. Trwa to pewnie około tygodnia, który możesz wykorzystać dla swojej działalności.
Możesz zatrudnić księgową. To opcja jest najlepsza z punktu widzenia dostępności danych oraz możliwości wpływania księgowości na Twoją działalność. Etatowa księgowa jest jednak droższa od biura rachunkowego. Już samo jej wynagrodzenie przekracza koszty biura, a dochodzi jeszcze druga połowa ZUS, utrzymanie jej, szkolenia, prasa specjalistyczna, itd.
Biuro rachunkowe jest najtańsze. Taki outsourcing usług księgowych może ograniczyć się do przekazania dokumentów oraz omówienia wyników firmy po zakończeniu okresu rozliczeniowego więc jest to również najmniej czasochłonna metoda.
Istnieje jeszcze kilka przesłanek przemawiających za biurem rachunkowym jak choćby to, że biuro rachunkowe jest ubezpieczone od błędu a Twoja firma nie. Zatem jednoznacznie wydaje się, że biuro jest najkorzystniejszym sposobem rozliczania Twojej firmy.
A co do ceny działania takich biur rachunkowych ? Podam przykład z biura, z usług którego ja korzystam. Jest to Biuro rachunkowe SARA.Kompleksową księgowość przy mojej działalności mikroprzedsiębiorstwa mogę mieć u nich już od 100 zł miesięcznie.
Czy jest to dużo w zamian za cenę spokoju i oszczędności dużej ilości czasu ?
Odpowiedz
Na coś takiego czekaliśmy Big Grin

Dzięki.
Odpowiedz
Według mnie zwykła księgowa to dużo lepsza opcja, zawsze można się o wszystko spytać, zawsze doradzi itp. Fakt że może się mylić bo to nie maszyna no i jest droższa ale mimo wszystko ja cenię sobie kontakt z prawdziwym człowiekiem.
Odpowiedz
Według mnie przemawia opcja e-księgowa ,dlaczego bo jest taniej ,zresztą wszystko zmierza do załatwiania wszystkich sprawa papierkowych przez internet,więc jest to również oszczędność czasu,a jakość wykonania się nie różni ,zawsze możesz zapytać e-mailowo lub przez telefon,zapewne również się dogadaszSmile
Odpowiedz
Według mnie zdecydowanie e-księgowa ze względu na małe koszta które za tym wszystkim idą w tym wypadku. Co prawda odpowiedzialność jest mniejsza, czasem trzeba przypilnować przy ważniejszych rozliczeniach, ale pomimo wszystko warto, bowiem są solidne firmy za grosze w internecie.
Odpowiedz
Moim zdaniem warto wydać pieniądze i zatrudnić zwykłą księgową. Wartość jej pracy jest dużo wyższa, co jednak wiąże się z ceną, ale według mnie się opłaca. Jeśli miałbym skorzystać z usług e-księgowej, to równie dobrze deklaracje mógłby wypełnić za mnie jakiś program do rozliczania PIT 2012
Odpowiedz
myślę, że dobra księgowość to podstawa w firmie jeśli chcesz prężnie działać i dynamicznie się rozwijać. Zainwestuj w jakieś dobre i miej z głowy sprawy księgowe.
Odpowiedz
Osobiście zdecydowałem się na stacjonarną księgową. Dla mnie ważne jest to, że mogę do niej podjechać i przedyskutować wiele spraw. Ona często doradzi mi co zrobić w danej sytuacji. Mam też wgląd w to co robi. Być może myślę błędnie, ale na ten moment nie zdecydowałbym się na e-księgową.
Jeżeli chodzi o ceny tego typu usług to u mnie w mieście najniższy koszt prowadzenia firmy przez księgową to 150zł. netto. Jak u was wyglądają stawki?
Pozdrawiam
Odpowiedz
No ok pomysł ciekawy, ale jakie to ma przełożenie na koszty? Czy wynajmując e-księgową zaoszczędzę i ile to będzie orientacyjnie?
Odpowiedz
Wydaje mi się, że niektóre programu do e-księgowości jak Varico całkiem spełniają swoje zadania przynajmniej w małych i średnich przedsiębiorstwach, bo to właśnie dla nich e-księgowość jest skierowana chociaż słyszałem o dużych firmach, zatrudniających po kilka tysięcy ludzi, które korzystają z podobnych programów.
Odpowiedz
E-księgowość bywa z pozoru tańsza, ale na dłuższą metę klasyczna księgowa wychodzi taniej. Zależy też od biura rachunkowego jakie się wybierze. Z tanich w Warszawie polecam tę firmę
Odpowiedz
nie korzystam z księgowych - sama się rozliczam i prowadzę rachunki, sama wysyłam deklaracje - na początku zajmowało mi to trochę czasu ale to kwestia znalezienia odpowiedniego narzędzia, programu. Mi ułatwia życie (moderacja, linki firm umieszczamy w stopce) bardzo prosta w obsłudze.
Odpowiedz
Ja również sama się rozliczam, niestety nie stać mnie na księgową, bo prowadzę małe przedsiębiorstwo, więc program w zupełności mi wystarczy. No ale fakt, troszkę się na tym znam. W program (używam programu z Raksa, tutaj macie więcej info: raks.pl/program-ksiegowy ) realizuje wszystkie operacje księgowe, począwszy od tworzenia planu kont, księgowania dokumentów, robię w nim też rozrachunki i rozliczenia. Super jest to, że program automatycznie tworzy również tabelę bilansową i rozrachunek zysków i strat? Póki co daję radę sama. Jak w pewnym momencie przestanę to wszystko ogarniać, zwrócę się do normalnej księgowej.
Odpowiedz
Zdecydowanie księgowa , biuro rachunkowe . W moim przypadku jest tak że biuro ,które prowadzi całą dokumentację związanom z moimi dochodami wszystko załatwia bez mojego udziału. Czyli składnie dokumentów ,kontakt z ZUS i US, ja już tam sie nie pokazuje . Jedynie raz w miesiącu mam zawieść rachunki itp. , zapłacić podatek i składki na ubezpieczenie a na wszystko potrzebuję góra 1 godzinę . Faktycznie jak mam jakiś problem to wtedy jest dłużej ,ale wszystko jest wyjaśnione , ma to jeszcze jeden plus nikt wiecej poza dwiema osobami nie wie na ten temat nic w przeciwieństwie do porozumiewania sie elktronicznego ,które może się odbić czkawką w niezbyt dobrym momencie.
Odpowiedz
Ja mogę polecić w sumie biuro rachunkowe - buchalter.info zajmują się oni m.in. bieżącym ewidencjonowaniem operacji gospodarczych, sprawdzaniem dokumentów pod względem formalnym i rachunkowym. Ale też zależy jak duża jest firma bo można próbować wszystko samemu robić.
Odpowiedz
(19.07.2013, 23:36)meea napisał(a):  nie korzystam z księgowych - sama się rozliczam i prowadzę rachunki, sama wysyłam deklaracje - na początku zajmowało mi to trochę czasu ale to kwestia znalezienia odpowiedniego narzędzia, programu. Mi ułatwia życie (moderacja, linki firm umieszczamy w stopce) bardzo prosta w obsłudze.

Żaden program nie zastąpi znajomości obowiązującego prawa.
Oddaj swoje podatki w ręce profesjonalistów z biura rachunkowego i zajmij się tym co lubisz w swoim biznesie.
Odpowiedz
e-księgowa jest bardziej mobilna w mojej ocenie. Co w tym szczególnego? Smile
Odpowiedz
Może i jeśli chodzi o mobilność to tak, ale pierwsze słyszę, że w księgowości potrzeba mobilności, na blogu http://blog.mega-tech.com.pl/wybieramy-p...ok,30.html można przeczytać czym się kierować przy wyborze programu do księgowania. Po za tym nie wydaje mi się, żeby płacenie co miesiąc za program, który możemy kupić jest rozsądnym rozwiązaniem, a tak naprawdę programy księgowe jeśli chodzi o funkcjonalność działają na takiej samej zasadzie.
Odpowiedz
Tańsza w utrzymaniu jest na pewno e-księgowa, ale osobiście wolę skorzystać z lokalnego biura, które mam na miejscu i tym sposobem mogę być w stałym kontakcie.
Odpowiedz
(15.01.2012, 00:12)raulq7 napisał(a):  To ja może spróbuję nieco szerzej wyjaśnić ten temat i udowodnić co tak na prawde nam się najbardziej opłaca. Rozliczanie samemu, wynajęcie księgowej, czy wynajęcie biura rachunkowego

Spośród trzech opcji ? biuro r., księgowy na etat, samodzielna księgowość to ostatnia jest najkosztowniejsza . Po pierwsze dlatego, że nie jesteś w stanie śledzić wszystkich zmian na bieżąco co może uderzyć Cię po kieszeni od razu (zmiana była korzystna, a ty o niej nie wiedziałeś) lub trochę później (zmiana była niekorzystna, ale nie wiedziałeś o niej i zrobiłeś ?po staremu? ? płacisz karę). Po drugie, Ty po prostu nie masz czasu na księgowość swojej firmy, bo przedmiotem twojej działalności jest zupełnie co innego. Jeśli sam robisz księgowość, bo masz fajny program to okazuje się, że musisz:
? uporządkować dokumenty,
? wprowadzić dokumenty do programu księgowego,
? sprawdzić poprawność zewidencjonowanych danych,
? obliczyć podatek,
? zrobić deklarację do US i ZUS,
? zapłacić kwoty obliczone przez Ciebie,
? zrobić dodatkową dokumentację np. kilometrówka lub dowód wewnętrzny,
? wytłumaczyć w US dlaczego tak, a nie inaczej.
To tylko niezbędne minimum. Trwa to pewnie około tygodnia, który możesz wykorzystać dla swojej działalności.
Możesz zatrudnić księgową. To opcja jest najlepsza z punktu widzenia dostępności danych oraz możliwości wpływania księgowości na Twoją działalność. Etatowa księgowa jest jednak droższa od biura rachunkowego. Już samo jej wynagrodzenie przekracza koszty biura, a dochodzi jeszcze druga połowa ZUS, utrzymanie jej, szkolenia, prasa specjalistyczna, itd.
Biuro rachunkowe jest najtańsze. Taki outsourcing usług księgowych może ograniczyć się do przekazania dokumentów oraz omówienia wyników firmy po zakończeniu okresu rozliczeniowego więc jest to również najmniej czasochłonna metoda.
Istnieje jeszcze kilka przesłanek przemawiających za biurem rachunkowym jak choćby to, że biuro rachunkowe jest ubezpieczone od błędu a Twoja firma nie. Zatem jednoznacznie wydaje się, że biuro jest najkorzystniejszym sposobem rozliczania Twojej firmy.
A co do ceny działania takich biur rachunkowych ? Podam przykład z biura, z usług którego ja korzystam. Jest to Biuro rachunkowe SARA.Kompleksową księgowość przy mojej działalności mikroprzedsiębiorstwa mogę mieć u nich już od 100 zł miesięcznie.
Czy jest to dużo w zamian za cenę spokoju i oszczędności dużej ilości czasu ?

Zgadzam się z wypowiedzią powyżej...dodam jeszcze tylko, że zatrudniając księgową na etat odpowiadamy za to co robi. Co w niektórych sytuacjach może okazać się kosztowne.
Ja z pełną premedytacją polecam usługi księgowe prowadzone przez zewnętrzne biuro. W Poznaniu takim sprawdzonym biurem jest Poznańskie Centrum Finansowe. W razie pytań zapraszam do kontaktu: m.knap@pcf.biz.pl
Odpowiedz
Widzę te wszystkie posty i aż się zastanawiam, czy opłaca mi się szukanie pracy jako księgowa! Smile Swoją drogą. Szukam praktyk we Wrocławiu płatnych - ktoś coś może polecić?
Odpowiedz
E- księgowa jest na pewno tańsza, ale czy lepsza? Wydaje mi się, że wygodniejsze jest zatrudnienie normalnej księgowej w firmie.
Odpowiedz

Ostatnie tematy użytkownika sobkowski
WątkiDataOdpowiedzi