• Forum finansowe oraz biznes forum poruszające tematyki takie jak: inwestycje, finanse, biznes, pomysły na biznes, własna firma, konta bankowe. W tym miejscu możesz zdobywać wiedzę ze świata finansów i biznesu lub dzielić się i wymieniać własnymi doświadczeniami, zawierać nowe znajomości biznesowe. Dołącz do nas :) Pozdrawiamy

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Korzystanie z systemów informacjprawnych. Czy nie ma prostszego sposobu wyszukiwania?
Witam wszystkich!
Przez ostatni czas często korzystałem z sytemu informacji prawnej. Zacząłem prowadzić własną działalność i miałem trochę problemów prawnych, dlatego od czasu do czasu zaglądałem tam, by znaleźć jakieś prawnicze informację. Jakiś czas temu założyłem tutaj nawet wątek w tej sprawie. Dzięki za tamtą pomoc!
Od niedawna już jednak męczy mnie takie żmudne szukanie tam informacji, szczególnie, że wszystko tam jest napisane dość fachowym językiem.
Znacie może jakieś przystępniejsze źródła wyszukiwania informacji prawnych. Wiecie, tak na zasadzie jak google, że myśli za mnie, podpowiada wyniki etc :-) Samo google nie jest złe, ale jeżeli chodzi o prawo, to jest dużo śmieciowych i nieaktualnych informacji. Chyba bym przesiadł się z takich serwisów informacji prawnych na coś przystępniejszego.
Mam nadzieję, że i teraz pomożecie :-)
Odpowiedz
 Podziękowali: AdamM

Witam
Szczerze mówiąc najlepsze w tej chwili są wspomniane przez ciebie Systemy Informacji Prawnej. Z jakiego aktualnie korzystasz? Każdy z nich ma inny system wyszukiwania a żeby sprawnie się w nich poruszać trzeba rzeczywiście posiadać chociaż podstawową wiedzę z zakresu prawa i orientować się w pojęciach języka prawniczego Wink U mnie w pracy korzysta się z Lex Polonica i jakoś dajemy sobie radę Smile W tym tygodniu mamy dostać na próbę dostęp do jakiegoś nowego systemu. Dam znać czy to coś innego, może akurat spełni twoje oczekiwania.
Odpowiedz
Szczerze mówiąc korzystałem z kilku systemów informacji prawnej, gdyż oferują również wersję próbną. Moim zdaniem wszystkie bazują na podobnej zasadzie, tj. mają bogatą bazę orzeczeń i komentarzy. Jednak czasami ciężko jest znaleźć faktycznie potrzebne informacje. Jak się nie zna słowa klucza, to jest jeszcze gorzej.
Odpowiedz
(24.01.2013, 21:35)Młody_Przedsiębiorca napisał(a):  Szczerze mówiąc korzystałem z kilku systemów informacji prawnej, gdyż oferują również wersję próbną. Moim zdaniem wszystkie bazują na podobnej zasadzie, tj. mają bogatą bazę orzeczeń i komentarzy. Jednak czasami ciężko jest znaleźć faktycznie potrzebne informacje. Jak się nie zna słowa klucza, to jest jeszcze gorzej.

To prawda. Wyszukiwanie potrzebnych informacji wymaga znajomości systematyki aktów prawnych i języka prawniczego co zazwyczaj zniechęca użytkowników "nie-prawników" do korzystania z tych systemów.
Odpowiedz
Proste przykłady. Polecam wpisać w takim systemie informacji prawnej słowo jak "becikowe" czy "VAT". Raczej nie znajdzie dużo przydatnych informacji.
Odpowiedz
Zgadzam się nie wyszukuję zbytnio trafnych informacji, po drugie trzeba się znać na tej dziedzinie aby wyszukiwać naprawdę informacje które istotnie potrzebujemy.
Odpowiedz
Z lekkim opóźnieniem ale dostaliśmy w końcu ten nowy system a w zasadzie jak się okazało tylko login i hasło bo on działa na stronie internetowej Lexis.pl ;P sprawdzaliśmy dzisiaj w pracy co to za cudo i wygląda to całkiem obiecująco. Przede wszystkim wprowadzili w końcu sensowną wyszukiwarkę, która działa podobnie do google. Wpisujesz jakieś hasło a to szuka w całych zasobach, a te ma połączone z bazą Lex Polonica więc jest w czym szukać Big Grin Generalnie wygląda to jak krok w kierunku użytkowników niezwiązanych z prawem.
Odpowiedz
Dokładnie, też sobie sprawdziłem wersję płatną. Naprawdę świetne rozwiązanie. I do tego strona działa bardzo sprawnie i interfejs też jest przejrzysty. Szybkie wyszukiwanie informacji to standard aktualnie. Przecież dzięki temu wybiło się google, a lexis.pl bazuje na jej wyszukiwarce.
Odpowiedz
W sumie fajne narzędzie choć i tak wolę googla, nie przemawia do mnie że jest to płatne narzędzie. W zasadzie jest opcja darmowa ale tylko na 3 miesiące, ale jeśli komuś naprawdę potrzebna taka wyszukiwarka to może warto.
Odpowiedz
(02.02.2013, 12:54)Zema napisał(a):  W sumie fajne narzędzie choć i tak wolę googla, nie przemawia do mnie że jest to płatne narzędzie. W zasadzie jest opcja darmowa ale tylko na 3 miesiące, ale jeśli komuś naprawdę potrzebna taka wyszukiwarka to może warto.

Z google problem jest taki, że wyświetla masę wyników, które czasem są nieprzydatne albo niesprawdzone a niestety w kwestiach prawnych niesprawdzona i błędna informacja może dużo kosztować później.

Jak ze wszystkim, trzeba ocenić czy rzeczywiście jest taka potrzeba Smile zapłacić i nie korzystać to bezsens Wink Wydaje mi się, że ta wyszukiwarka może się przydać w takiej średnich rozmiarów działalności gdzie zagadnień prawnych jest już całkiem sporo ale nadal nie na tyle dużo żeby skorzystać z profesjonalnej obsługi prawnej Smile
Odpowiedz
Zgadza się warto, wypróbować szczególnie że jest to całkowicie inny system niż pozostałe. Przecież w żadnym innym nie masz wyszukiwarki opartej na google czy dostępu do nurtów orzeczniczych w konkretnych sprawach. A jak już tutaj wspomniano, samo google jest niewystarczające, wyników jest za dużo i są niesprawdzone oraz nie do końca konkretne.
Odpowiedz
Ciekawa sprawa ten program. A po takim trzy miesięcznym darmowym okresie trzeba wykupić program?
Odpowiedz
Z tego co widziałem można chyba wykupić dostęp jednorazowy, bez abonamentu. Dobra opcja dla kogoś kto nie potrzebuje systemu na co dzień. Warto sobie jednak wszystko podliczyć, żeby w miesiącu nie wychodziło więcej niż za ten abonament Smile
Odpowiedz
Aha rozumiem. Czyli abonament albo jednorazowy dostęp. Teraz zostaje tylko zorientować się o kosztach każdej z opcji.
Odpowiedz
W kosztach tych opcji niestety się nie orientuję. Myślę, że można do nich napisać lub zadzwonić. Jednorazowy dostęp chyba nie powinien być jakoś specjalnie drogi a zawsze to jednak źródło pewnej, sprawdzonej informacji.
Odpowiedz
Mi się też wydaje, że ten dostęp jednorazowy to dobre rozwiązanie jest, szczególnie dla osób, które zawodowo nie zajmują się prawem.
Odpowiedz
Prowadząc własną działalność warto dążyć do tego żeby było jak najmniej problemów prawnych ale abonament to już chyba w takich większych przedsiębiorstwach. Mikroprzedsiębiorstwom wystarczy jednorazowy dostęp Wink
Odpowiedz
Mnie bardziej interesuje oczywiście cena jednorazowego dostępu. Abonament to pieśń przyszłości. Wyśle maila i zobaczymySmile
Odpowiedz
I jak dostałeś już tego e-maila, bo nie chcę drugi raz tego samego wysyłać Smile
Odpowiedz

Ostatnie tematy użytkownika Młody_Przedsiębiorca
WątkiDataOdpowiedzi
odśnieżanie i sprzątanie16.03.2014, 10:510
agencja reklamowa16.03.2014, 10:472
Sposób na przewlekłe zmęczenie25.02.2014, 14:421
klimatyzacja i wentylacja przemysłowa22.02.2014, 09:014
Ogłoszenia z ubraniami18.02.2014, 08:090

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Biznes Forum

Forum biznesu i finansów. Masz dobry pomysł na biznes? Dobrze trafiłeś! Na biznes forum zawsze znajdziesz pomoc. Wejdź również na nasze forum finansowe by się poradzić, podpowiemy Ci jakie oferty finansowe możesz wybrać, aby zwiększyć swoje zyski.

Linki

• Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom